• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

22 Sep 2025

Privat välfärd minskar i andel

Den privat delen av all välfärd som produceras i Sverige ökar i men inte lika mycket som den offentliga. Det visar ny statistik från SCB.

Enligt SCB ökade verksamheten inom välfärdssektorn som utfördes av privata företag med 4 procent i löpande priser under 2023 jämfört med 2022. Den totala verksamheten inom välfärdssektorn ökade med 8 procent.

Det innebär en ökning med105 miljarder i löpande priser jämfört med 2022 till 1 439 miljarder år 2023. Av detta stod privata företag för 252 miljarder. Det motsvarar att18 procent av verksamheten inom välfärdssektorn utfördes av privata företag och stiftelser.

Högst andel privat producerad välfärd finns inom omsorgen, där 20 procent av verksamheten utfördes av privata utförare. Inom hälso- och sjukvård utfördes 19 procent av privata utförare. Inom utbildning ligger andelen privat produktion på 14 procent.

Under 2023 finansierade offentlig sektor 75 procent av de privata utförarnas verksamhet, med högst andel inom omsorgen, 95 procent, följt av utbildning 74 procent och 61 procent inom hälso- och sjukvård.

Stockholms län hade den högsta andelen privat producerad välfärd av alla kommuner med 22 procent. Det är dock en minskning med 2 procentenheter i hör huvudstaden som leds av Socialdemokraterna både i kommunen och regionen.

 

Rolf van den Brink

Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.

rolf@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

Affärerpolitik

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-06-11, 06:15

Grand Relations backar – miljon till ägarna

Pr-byrån Grand Relations tappar i byråintäkt under sitt senaste verksamhetsår (brutet i november). Dock kunde ägarna plocka hem vinst.

Affärerpr
2026-06-09, 08:46

Ljud och video ökar när medierådgivarna investerar

Under maj backade mediebyråernas investeringar i reklamutrymme. Ljud-medier och online video tog marknadsandelar. Det visar statistik från Sveriges Mediebyråer.

Affärermedier
2026-06-01, 18:20

Fokus byter ordförande och tar in brittisk tidningsman

FPG Media som driver tidningen Fokus byter styrelseordförande och tar in en brittisk tidningsman i styrelsen.

Affärermedier
2026-05-27, 01:28

Bellbird varken lyfter eller kraschar

Det blev varken kraschlandning eller raketlyft för kommunikationsbyrån Bellbird under 2025.

Affärerpr
2026-05-20, 09:07

More startar digitalbyrå

Byråkoncernen More sjösätter en byrå som ska utveckla digitala tjänster och affärer för uppdragsgivarna.

Affärer
2026-05-19, 14:08

Diplomat utser partners och ser tillväxt

Pr-byrån Diplomat Communications utser två nya partners och sätter en plan för tillväxt.

Affärer
2026-05-18, 09:39

Pr-byråerna öppnar starkare än i fjol

Byråerna som är medlemmar i de större pr-byråernas organisation Precis hade en starkare affärsutveckling under årets första kvartal jämfört med motsvarande 2025. Det visar Precis konjunkturbarometer.

Affärer
2026-05-12, 10:41

Medieköpen ökar –  men ras för tv i april

Mediebyrårernas köp av reklamutrymme ökade under april. Men investeringarna i tv-reklam rasade.

Affärermedier
2026-05-11, 20:24

Yougov tappar till förlust

Undersökningsföretaget Yougov tappade i omsättning och redovisar en förlust för det senaste räkenskapsåret (brutet i augusti).

AffärerUndersökning & Analys
2026-05-11, 06:14

STUDIE: Väljarna straffar partier hårdare än de belönar

Väljare straffare undermåliga prestationer hårdare än de belönar goda. Information är avgörande för att bygga förtroende. Det visar en studie från Göteborgs Universitet.

politikUndersökning & Analys
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Göran Thorstenson (fållökna): Aftonbladets reporter…
  • Stockholm stad in i Järvaveckan – Turbulens på Timbro
  • Svenska Kraftnät hittar komdirektör i Linköping
  • Redgert växer till 60 med ny kvintett
  • INFOSTAT: De byter block till oppositionen

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram