• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

31 Oct 2025

Prioritys nya vd prioriterar tydlighet

Pr-byrån Priority har anställt en riktig byråräv som ny vd. Högst på agendan står att tydliggöra byrån.

Den 15 september 2025 utsågs Nikolaj Alepliotis formellt till vd för Priority Agency. Detta efter att Magnus Rosengren, som äger byrå med sin far Björn, bestämt sig för att driva investmentbolaget Priority Impact på heltid. Han kvarstår dock som styrelseordförande i Priority Agency.

– Jag vill fokusera på Priority Impact som jobbar med rådgivning och investeringar inom impactbolag och försvar, säger Magnus Rosengren.

Nikolaj Alepliotis har jobbat på byrå sedan 2005, bland annat på Kurppa Hosk, Dentsu Creative och Mobiento. Senast kommer han från designbyrån AKQA och en roll som kundansvarig.

Så hur ser prioriteringslistan ut?
– Vi har funnits i 15år, vi har starka kunder och mycket på gång. Men i en marknad som är i förändring har vi som alla andra byråer ett behov av att vara tydligare och lyfta fram vår särart och spets, säger Nikolaj Alepliotis, och lägger till:

– Marknaden är i förändring men det är i grunden positivt för oss för det betyder att vi behöver bli tydligare och jobba med vår position och vårt erbjudande.

Priority är därför mitt inne i ett utvecklingsarbete.

– Vi förädlar strategin, erbjudandet och positionen men även vår identitet.

Vad ska ni ska vara för byrå?
– Vi ska vara en strategisk varumärkesbyrå. Vi ska vara väldigt nära uppdragsgivarnas affär och affärsstrategi. Vi ska vara affärskritiska och det är också viktigt för att bygga förtroende hos kunderna.

Rolf van den Brink

Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.

rolf@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

Affärerpr

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-06-08, 10:00

Pr-entreprenör kliver in i hetluften på Bauer

Medieföretaget Bauer, som just nu tar strid om Göteborgs av JCDecaux som reklampartner för sina busskurer, tar in en tidigare pr-entreprenör som kommunikationschef.

arbetarrörelsermedierpr
2026-06-08, 00:30

Redgert växer till 60 med ny kvintett

Pr-byrån Redgert värvar en kvintett till Sverigekontoret som därmed kommer upp i drygt 60 medarbetare.

arbetarrörelserpr
2026-06-01, 18:20

Fokus byter ordförande och tar in brittisk tidningsman

FPG Media som driver tidningen Fokus byter styrelseordförande och tar in en brittisk tidningsman i styrelsen.

Affärermedier
2026-05-27, 01:28

Bellbird varken lyfter eller kraschar

Det blev varken kraschlandning eller raketlyft för kommunikationsbyrån Bellbird under 2025.

Affärerpr
2026-05-20, 09:07

More startar digitalbyrå

Byråkoncernen More sjösätter en byrå som ska utveckla digitala tjänster och affärer för uppdragsgivarna.

Affärer
2026-05-19, 14:08

Diplomat utser partners och ser tillväxt

Pr-byrån Diplomat Communications utser två nya partners och sätter en plan för tillväxt.

Affärer
2026-05-19, 06:20

Sverige tar åter hem NextGen PR

I fjol tog en duo från Geelmuyden Kiese i Sverige hem förstaplatsen i Next Gen PR World Cup. Nu vinner Sverige för andra året i rad. Denna gång med en duo från Wenderfalck.

pr
2026-05-18, 09:39

Pr-byråerna öppnar starkare än i fjol

Byråerna som är medlemmar i de större pr-byråernas organisation Precis hade en starkare affärsutveckling under årets första kvartal jämfört med motsvarande 2025. Det visar Precis konjunkturbarometer.

Affärer
2026-05-12, 10:41

Medieköpen ökar –  men ras för tv i april

Mediebyrårernas köp av reklamutrymme ökade under april. Men investeringarna i tv-reklam rasade.

Affärermedier
2026-05-11, 20:24

Yougov tappar till förlust

Undersökningsföretaget Yougov tappade i omsättning och redovisar en förlust för det senaste räkenskapsåret (brutet i augusti).

AffärerUndersökning & Analys
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Kommunikationsdirektören lämnar SVT
  • Stockholm stad in i Järvaveckan – Turbulens på Timbro
  • Göran Thorstenson (fållökna): Aftonbladets reporter…
  • SCB: Regeringspartierna tar stryk
  • Teamet bakom Hint Media

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram