• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

06 May 2024

Prime stuvar om kristeamet – tar in S-trotjänare

Pr-byrån Prime byter chef för sitt kristeam och kopplar in en tidigare presschef till en statsminister (s).

Ny chef för Primes kristeam blir Fredrik Julihn, som idag fungerar som presschef och senior manager för byrån. Han tar över efter Håkan Ström, som dock kvarstår i teamet. Där ingår även som tidigare Charlie Stjernberg, som är anknuten konsult. Nytt är att Anna Helsén kopplas till Primes kristeam. Hon kommer närmast från en roll som presschef åt EU-kommissionär Ylva Johansson (s). Hon har tidigare varit presschef för statsminister Göran Persson (s), partiledare Mona Sahlin (s) och för banken SEB. Hon har även jobbat som kriskonsult och kommunikationsrådgivare på Kekst CNC (JKL).

–  Jag ser fram emot att få arbeta i Primes team både med förebyggande arbete och krishantering, säger Anna Helsén, som på Prime får titeln senior rådgivare.

Fredrik Julihn signalerar att det inte blir några dramatiska förändringar med honom som chef för kristeamet.

– Jag tror att det vi har att erbjuda är en bra produkt och bra personer. Det handlar om att ta tillvara på den kunskapen. Prime har alltid varit bra på krishantering så länge jag har varit med (2018). Så jag har inga planer att ändra det, säger han, och lägger till:

–  Sedan går det snabbare idag med nyheter som publiceras samtidigt som medierna söker en talesperson. Där gäller det att få kunderna att förstå vikten av att vara förberedd, sedan är det klassiska råd som ’att agera’ och att ’vara snabb på bollen’.

Fredrik Julihn passar på att bjuda på ett råd:

– En av de viktigaste framgångsfaktorerna är erfarenhet av att ha varit med i krisarbete. Att man varit med förr ger snabbare och mer precisa råd. Med Annas och Charlies långa erfarenhet kommer vi att kunna leverera det.

Vilken kris hanterar ni nu på Prime?
 – Det är inget som jag kan kommentera, säger Fredrik Julihn.

Rolf van den Brink

Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.

rolf@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

Affärerarbetarrörelser

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-08-07, 07:15

2 miljoner i vinst per anställd hos Lumo

Pa-byrån Lumo Advice presterade en rörelsemarginal på 41 procent under 2025. Rörelsevinsten per medarbetare låg på 2,1 miljoner kronor.

Affärerlobbyingpr
2026-08-06, 06:06

Geelmuyden Kiese ökar – men vänder till förlust

Geelmuyden Kiese fusionerade under 2025 in förvärven Wikberg & Frisk och Hoc och ökade intäkterna men vände till en förlust.

Affärerpr
2026-08-05, 08:36

Tyskland lyfter Ingo – men fortsatta miljonförluster

WPPs prisbelönta kommunikationsbyrå Ingo höjer omsättningen via ett tyskt uppdrag men dras fortsatt med miljonförluster.

Affärer
2026-08-04, 07:22

Svagt upp för Åkestam Holst

En av Sveriges största reklambyråer åstadkom en avsevärd ökning av omsättningen men en marginell ökning av byråintäkten under räkenskapsåret 2025.

Affärerpr
2026-08-03, 07:25

Burson upp 19 procent

Bursons pr-byrå i Sverige ökade både intäkten och vinsten under 2025.

Affärerpr
2026-07-31, 07:00

700 miljoner för Rud Pedersen

Pa-koncernen Rud Pedersen ökade under 2025 både intäkten och lönsamheten och passerade 700 miljoner kronor i omsättning.

Affärerpr
2026-07-30, 07:48

Flashback investerade bort vinsten

Webbforumet för högt och mest lågt, Flashback, ökade omsättningen men tappade i lönsamhet under 2025.

Affärermedier
2026-07-29, 17:01

Forsman & Bodenfors vd har lämnat byggnaden

UPPDATERAD. Efter närmare tre år avgår reklambyrån Forsman & Bodenfors vd James Jenkins.

arbetarrörelser
2026-07-28, 06:37

Rött för Obeya

För första gången sedan starten 2015 har pr-byrån Obeya gått med förlust. Det skedde räkenskapsåret 2025.

Affärerpr
2026-07-27, 08:39

Nedåt men närmare svart för Intellecta

Pr-byrån Intellecta minskade intäkterna under 2025 men tog ett steg närmare svarta siffror.

Affärer
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Över hälften tackade nej till statministerns kulturmingel
  • SKR hämtar presschef från Region Stockholm
  • Toppolitikerna”valfärdar” till Piteå
  • Lars Lerin och pr-konsulter – Ulf Kristersson…
  • Geelmuyden Kiese ökar – men vänder till förlust

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram