• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

29 Apr 2019

Pr-byrå vill samla alla svenska kampanjer

Pr-byrån Obeya hoppas kunna samla svenska kampanjer på en sajt.

Pr-byrån Obeya hoppas kunna samla svenska kampanjer på en sajt.

– Det görs jättemycket bra kampanjer och Sverige står sig bra internationellt. Men det är inte så många som pratar om sina kampanjer. Vi vill samla alla kampanjer på ett ställer för att inspirerar andra byråer men också för att ge uppdragsgivare som ska beställa en kampanj råg i ryggen. Vi vänder oss också till inhousebyråer, säger Maria Hazard, vd för Obeya.

Sajten heter The Cusp.

– Det betyder spets, udd eller när någon är på väg att ändra i hur man agerar eller tänker. Det är vad många kampanjer gör.

Hur finansierar ni sajten?
– Vi bygger hemsidan själva. Det tog en eftermiddag. Det är inte en så stor investering. Det är ingen journalistisk sajt, men vi vill att byråer skicka in de kampanjer som görs, så tänker vi att vi ska lägga upp dem, så lite tid kommer vi att lägga ner.

Obeya hoppas också kunna fylla sajten med nyheter om exempelvis byråsamarbeten.

– Men först ska vi se hur sajten utvecklas.

Vad vinner ni på det här?
– Att vi själva också kan bli inspirerade av all bra kommunikation som görs.

Mål?
– Vi har faktiskt inte satt något mål. Syftet nu är att få byråerna att skicka in sina kampanjer.

Rolf van den Brink

Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.

rolf@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

Affärer

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-09-01, 01:23

Plus 1 lägger ner efter 16 år

Efter 16 år lägger kommunikationsbyrån Plus 1 ner.

Affärer
2026-08-31, 07:10

Anders Borg ökar lönen – tappar vinsten

Det är fortsatta miljonvinster i den förra finansministern (m) Anders Borgs konsultbolag. Men både omsättning och vinst föll under räkenskapsåret 2025.

Affärer
2026-08-27, 00:08

Fördjupad förlust på Omni

Schibsteds nyhetsaggregator Omni tappade under 2025 i omsättning och fördjupade förlusten.

Affärermedier
2026-08-24, 07:32

Dagens ETC ökar men vänder till förlust

Mediehuset Dagens ETC ökade omsättningen under 2025 men vände likväl en vinst till förlust.

Affärermedier
2026-08-20, 08:29

Bonnier köper Ny Teknik

UPPDATERAD. Som Dagens Opinion tidigare har rapporterat förvärvar Bonnier News Business  Ny Teknik Group.

Affärermedier
2026-08-18, 12:06

5 miljoner back för Kvartal

Med en ökande skara betalande läsare lyckades tidningen Kvartal öka omsättningen under 2025 med 60 procent. Likväl blev det en miljonförlust.

Affärermedier
2026-08-18, 07:52

Jan Emanuel och Alexander Ernstberger frontar entreprenörsapp

Den förra politikern och entreprenören Jan Emanuel och Alexander Ernstberger fängelsedömd tidigare vd för pensionsbolaget Allra samt entreprenören Mikael Lundell frontar Gritch, en app för entreprenörer.

Affärer
2026-08-17, 06:35

Halverad vinst för Randello (c)

Inför valåret halverades vinsten i Centerpartiets investmentbolag Randello.

Affärerpolitik
2026-08-11, 20:30

Acast köper kreatörer för 190 miljoner – Piers Morgan följer med

Poddbolaget Acast, noterat på Nasdaq i Stockholm, förvärvar ett amerikanskt kreatörsnätverk för 190 miljoner kronor.

Affärermedier
2026-08-11, 11:15

Bromsad miljonförlust för Prime

Pr-byrån Prime fortsätter att gå med miljonförlust. Men förlusten bromsades under 2025. Under det senaste räkenskapsåret minskade Prime omsättningen med 5,4 procent till 105 miljoner kronor. Byråintäkten föll med 1,3 procent till 65 miljoner kronor. Personalstyrkan minskade med nio till 52 snittmedarbetare. Personalkostnaden föll med 16 procent till 62 miljoner kronor. Prime redovisar en rörelseförlust på -5,7 miljoner kronor, vilket dock är en förbättring jämfört med -13,0 miljoner kronor år 2024. Prime täcker förlusten med innestående vinstmedel varav 7,1 miljoner kronor nu återstår. Intäkt per anställde ökade med 16 procent till 1,250 miljoner kronor och personalkostnad per anställd minskade med 1,4 procent till 1,192 miljoner kronor.

Affärerpr
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Preems pa-chef byter raffinaderi mot förarhytt
  • L-minster till Kreab
  • Jan Emanuel och Alexander Ernstberger frontar…
  • Novus vs Infostat: Minst överens om L
  • Här är S valmanifest

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram