• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

31 Oct 2022

PPP tar in Pengar

Byrågruppen People People People, som under 2021 omsatte 412 och gjorde en vinst på 12 miljoner kronor, tar in en investerare.

Det är investmentbolaget Parmica som går in i PPP som delägare.

I PPP ingår byråer som Spoon, Oh My, Kit, Post och Trickle. PPP har runt 400 medarbetare. PPP räknar med att omsätta över en halv miljard kronor år 2022.

–  När vi köpte loss bolaget från Bonnier gick vi in med egna och lånade pengar. Men den kassan har inte möjliggjort några offensiva investeringar. Vi gör nu affären för att kunna göra andra saker och för att vi får med oss någon som har mycket erfarenhet från entreprenörsdrivna bolag, säger PPPs koncernchef Anders Ribba.

Affären innebär att PPPs 18 partners blir delägare i Halmstadsbaserade Pamica och att huvudägarna inte längre har full makt över bolaget.

–  Tekniskt sett har vi inte majoritet. Men vi styr bolaget fortsatt framåt. Det är bara det att vi äger på ett annat sätt. Det viktiga har varit att vi kan jobba på som förut.

Blir det pengar i fickan?
– Nja, tanken är att ta in pengar i bolaget. Till viss del kanske det finns möjligheter att få tillbaka pengarna man har satt in i bolaget. Men vi gör inte detta på kort utan lång sikt, säger Anders Ribba och lägger till:

–  Pamica har en evighetslång investeringshorisont. Det finns ingen exit. Det har tilltalat oss. Vi har samma syn på hur man driver företag som ska frodas långsiktigt. Det känns bra jämfört med de andra alternativen vi har tittat på.

Vad händer nu?
– Egentligen inte jättemycket. Nu Vi har en massa planer och tankar som vi inte har kunnat realisera tidigare. De ska vi ta tag i. Vi fortsätter vägen vi har slagit in på, men det kommer att gå lite fortare med mer kapital i ryggen.

Siktar ni på förvärv?
– Ja, bland annat. Nu kan vi kika på vilken typ av förvärv som helst.

Anders Ribba vill inte uppge hur mycket pengar som kommer in i bolaget.

Rolf van den Brink

Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.

rolf@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

Affärer

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-03-03, 07:49

Publicis sjösätter varumärkesbyrå

Publicis sjösätter en internationell varumärkesbyrå i Sverige.

Affärer
2026-03-02, 09:57

The Labyrinth värvar chef från Geelmyuden Kiese

UPPDATERAD. Pa-byrån The Labyrinth värvar en chef från pr-konkurrenten Geelmyuden Kiese.

Affärer
2026-03-02, 07:16

Urban Advisors ner 14 procent

Pa-byrån Urban Advisors tappade i både intäkt och lönsamhet under sitt senaste räkenskapsår (brutet i september).

Affärerpr
2026-02-26, 23:09

Fokus tar in Kvartal-investerare

FPG Media som ger ut tidningen Fokus tar in en delägare och styrelseledamot som tidigare har investerat i nättidningen Kvartal.

Affärermedier
2026-02-26, 12:25

Paritee växlar upp i USA

Byråkoncernen Paritee, som bland annat driver Geelmyuden Kiese, förvävar ytterligare en byrå i USA.

Affärerpr
2026-02-24, 08:17

Stabil intkäkt – minskad vinst för Bindefeld

Pr-byrån Bindefeld höll intäkterna men tappade mer än hälften av vinsten under det senaste räkenskapsåret (brutet i juli).

Affärerpr
2026-02-19, 13:46

Statsstödet drogs in – Bonnier köper Råd & Rön

Intresseorganisationen Sveriges Konsumenter säljer sin tidning Råd & Rön.

Affärermedier
2026-02-18, 10:55

CUF: Arbetslöshet en otroligt viktig valfråga

UNGDOMSFÖRBUNDEN OCH VALET. I en serie artiklar berättar de politiska ungdomsförbunden om vad de tror avgör valet och ger råd till moderpartierna. Sjua ut är Olof Lundgren, generalsekreterare CUF.

Affärer
2026-02-18, 08:21

Bonnier mot 11 miljarder – DN mer lönsam än DI

Under 2025 ökade Sveriges största mediekoncern, Bonnier News omsättningen med 3 procent till 10,9 miljarder kronor. Här är koncernens mest lönsamma medier.

Affärermedier
2026-02-18, 07:53

51 procent i marginal för krisexpert

Krisexperten Jeanette Fors-Andrée redovisar en rörelsemarginal på 51 procent och vinstuttag i miljonklassen för räkenskapsåret 2025.

Affärerpr
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”

2025-03-16, 13:55

”Northvolt visar vägen för nya påverkansmetoder – och böcker”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Scouterna: Moderaterna använder vårt varumärke utan…
  • Sex ska stärka Nords pr-erbjudande
  • The Labyrinth värvar chef från Geelmyuden Kiese
  • Moderaterna släpper ai-valfilm
  • SOS Barnbyar byter kom och opinionschefer

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram