• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

11 Apr 2012

Politiker delar ut pengar i Sundbyberg

– Det är ett sätt för oss att engagera medborgarna i att göra prioriteringar utifrån satta ekonomiska ramar. Det handlar egentligen om att låta medborgarna själva bestämma vad vi ska göra med skattepengarna, säger kommunstyrelsens ordförande i Sundbyberg Jonas Nygren (s).   Kommunen har avsatt 300 000 kronor att investera inom kultur- och fritidsområdet.

– Det är ett sätt för oss att engagera medborgarna i att göra prioriteringar utifrån satta ekonomiska ramar. Det handlar egentligen om att låta medborgarna själva bestämma vad vi ska göra med skattepengarna, säger kommunstyrelsens ordförande i Sundbyberg Jonas Nygren (s).
 
Kommunen har avsatt 300 000 kronor att investera inom kultur- och fritidsområdet. Ungdomarna får tillsammans med kultur- och fritidsförvaltningen ta fram olika förslag på vad som kan göras med de pengarna, som de sedan röstar om.
– Tanken är lite att, ja, alla vill göra allt hela tiden, men människor måste också ta ansvar och ställa olika idéer mot varandra. På så vis är det också ett sätt för oss att visa förtroende för ungdomarna och att deras idéer är viktiga, säger Jonas Nygren.
 
Han fortsätter:
– Förhoppningen är att vi får lite feedback på vad vi borde satsa mer på, och dessutom får med människor som annars inte är vana att ta ton och påverka, säger Jonas Nygren.
 
Hur når ni ut till ungdomarna?
– Genom fritidsgårdar, och även direktutskick hem till alla i en viss ålder. Sedan måste vi ju också använda internet så klart, vi har en Facebook-sida och lite andra verktyg i sociala medier.
 
Finns det ett stort intresse för det här?
– Vi har haft flera dialogmöten på fritidsgårdarna, och vi tycker att det finns ett stort intresse. Det är många ungdomar som känner att ingen lyssnar på dem, att de inte tas på allvar.
 
Försöket med medborgarbudgeten är ett led i kommunens arbete att öka medborgarnas delaktighet och infltyande. Programmet finansieras av kommunstyrelsens investeringsbudget.

Ardalan

ardalan@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

politik

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-08-19, 05:45

Så många såg Bonniers partiledardebatt

Bonniertidningarna Dagens Industri och Expressens partiledardebatt under ledning av Ylva Johansson och Viktor Barth-Kron i måndags drog över 700 000 tittare.

medierpolitik
2026-08-17, 06:35

Halverad vinst för Randello (c)

Inför valåret halverades vinsten i Centerpartiets investmentbolag Randello.

Affärerpolitik
2026-08-11, 12:50

Centerpartiet tar Loveable till riksdagen

UPPDATERAD. Torsdagen den 13 augusti 2026 tar Centerpartiet den svenska ai-uppstickaren Loveable till Riksdagen. Tanken är att Loveable ska lära ledamöterna att utveckla ai-tjänster.

artificiell intelligenspolitik
2026-08-04, 15:11

Över hälften tackade nej till statministerns kulturmingel

Fler än hälften tackade nej till statsminister (m) Ulf Kristerssons mingel den 1 augusti 2026 för personer i de kreativa och kulturella branscherna, i samband med Pride-veckan.

kulturpolitik
2026-07-21, 02:51

Lars Lerin och pr-konsulter – Ulf Kristersson bjuder 115 kreativa till Sagerska

Den 1 augusti håller statsminister Ulf Kristersson (m) en mottagning i Sagerska palatset för att ”uppmärksamma kulturella och kreativ branscher” i samband med att Prideveckan körgång. Flera pr-konsulter, politiker och influerare, men även konstnärer och författare, finns med bland de 115 inbjudna. Här är hela listan.

kulturpolitik
2026-07-17, 06:03

Politiker pratar på Way out West

Två politiker är klara när musikfestivalen Way out West återinför samtal i programmet. Programledare är Messiah Hallberg, som vanligtvis leder Svenska Nyheter i SVT.

politik
2026-06-23, 17:41

”Ebba Buschs Sverigedröm kräver hårdare auktoritet”

Retorikkonsulten Camilla Eriksson analyserar partiledartalen i Almedalen via sin proprietära varumärkesmodell Field of Meaning. Först ut är KD-ledaren Ebba Busch tal.

almedalen 2026politik
2026-06-23, 12:10

Bakom M-avhoppet i Karlstad

Moderaten Christian Holm lämnar sina politiska uppdrag i Karlstad kommun och drar tillbaka sin kandidatur inför höstens riksdagsval. Flera källor pekar ut anledningen.

politik
2026-06-22, 12:13

Regeringens nya filmpolitik sågas

Regeringen har knappt presenterat sin proposition ”Ny politisk inriktning för ett starkare filmland”, förrän den sågas.

kulturpolitik
2026-06-22, 06:28

Magdalena Andersson (s) turistkampanjar

Nej det blir inte Botkyrka när partiledaren (s) Magdalena Andersson ger sig ut på en två dagars valturné i Sverige. Dock blir det flera klassiska turistorter.

politikval 2026
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Jan Emanuel och Alexander Ernstberger frontar…
  • Veckans Brief 24: Kriskonsult tog fram policy till…
  • Socialdemokraterna kör största kampanjen i Stockholm
  • Bonnier köper Ny Teknik
  • Burson-höjdare till Aura

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram