– Väl fungerande marknader kräver informerade konsumenter, och det har vi inte här. Vi måste försöka tvinga bolagen att bli tydligare kring vad det är de säljer, säger finansmarknadsminister Peter Norman (m) till Dagens Nyheter.
Ministern pratar om kickbacks. Han säger till tidningen att medan modellen med kickbacks – alltså att fondbolagens mängdrabatt behålls inom fondförsäkringsbolagen istället för att föras tillbaka till penssionsspararna – inte bryter mot några regler, så är det något som få kunder känner till.
Han är samtidigt öppen för en lagändring. Det är inte heller första gången som Peter Norman kritiserar livbolagen.
Men på branschföreningen Svensk Försäkring, där AMF och Skandia är medlemmar, vill man inte kommentera.
– Vi följer förstås mediebevakningen och tittar närmare på de frågor som tas upp. Vi anser att vi har en god dialog med finansdepartementet och finansinspektionen, säger Anna Rudérus, presskontakt på Svensk Försäkring.
Men om ni har en god dialog, hur kommer det sig att han gång på gång uttalar sig kritiskt i media?
– Det kan inte jag svara på.
Ardalan Samimi
Utvalda kategorier


Rolf van den Brink
DO JOBB
Inga lediga jobbannonser.