• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

23 Apr 2024

Oppositionen sågar Elisabeth Svantessons ”självförsörjningsmått”

I samband med att vårändringsbudgeten för 2024 släpptes den 15 april, presenterade finansminister Elisabeth Svantesson (m) regeringens plan på att införa ett nytt mått, ett självförsörjningsmått, som alternativ till gängse mått för sysselsättning och arbetslöshet. Dagens Opinion frågade oppositionens ekonomiskpolitiska talespersoner hur de ser på förslaget. Mottagandet är inte direkt positivt.  

–  Min utgångspunkt är att det är bra att kunna titta på olika mått, men jag är inte säker på att det är statistikbegreppen som avgör om man lyckas eller inte, säger Socialdemokraternas ekonomiskpolitiska talesperson Mikael Damberg och lägger till:

–  Nu ökar ju arbetslösheten och regeringen gör mindre för att arbetslösa ska komma i arbete. Man drar också ner på sektorerna som verkligen har spelat roll långsiktigt för att bekämpa arbetslösheten.

Här nämner Mikael Damberg ”folkbildningen” som ett exempel på åtgärder som regeringen minskar på.

–  Folkbildningen har verkligen har varit en andra chans för folk som har hamnat snett. Regeringen talar om att hitta på nya begrepp men har i verkligheten gjort det svårare för folk som blivit arbetslösa att komma tillbaka i jobb. Och det är arbete som gör att man kommer i självförsörjning.

Vänsterpartiets ekonomiskpolitiska talesperson Ida Gabrielsson avfärdar helt den moderatledda regeringens förslag på att införa ett självförsörjningsmått:

–  Det måste vara världsunikt att man i en ekonomisk kris och lågkonjunktur när arbetslösheten stiger som enda nyhet på presskonferensen presenterar ett mått för hur man ska kunna säga att medborgarna försörjer sig, säger hon och utvecklar:

– Med den ena handen presenterar man ett mått för att kunna berätta hur många som inte kan försörja sig.  Men den andra handen gör man inget för att agera som regering för att skapa jobb och goda villkor.

Ida Gabrielsson har den senast tiden drivit en linje att regeringen försöker ”gaslighta” (vilseleda) väljarna.  Det föreslagna självförsörjningsmåttet kan vara en del av det.

– Jag tror att man vill fortsätta att inte ta ansvar och bedra befolkningen och upprätta bilden av att någon annan har ansvaret för den ekonomiska kris vi befinner oss i.

Ida Gabrielsson tror dock att det nya måttet kan slå tillbaka mot regeringen:

– Om regeringen presenterar en a-kassa som kommer att ge lägre a-kassa i en lågkonjunktur, får det effekten att man pressar fram låglönejobb. Folk blir desperata för att få ett jobb. Man importerar en amerikansk arbetslinje där man behöver flera jobb för att kunna försörja sig. Det här leder till att måttet för de som inte kommer att kunna försörja sig ökar med deras politik. Den här regeringen har låtit byggbranschen krascha och har inte presenterat en enda åtgärd som leder till att vi får fler jobb med bra löner.

Janine Alm Ericson, ekonomiskpolitisk talesperson för Miljöpartiet:

– Jag tänker att det är lite konstigt. Vi mäter ju både sysselsättning och arbetslöshet så att det går att följa under många år och det finns statistik bakåt. Det finns också internationella sätt att mäta så att vi kan jämföra oss med andra länder, säger hon och utvecklar:

–  Nu tar regeringen fram ett eget mått som inte verkar ha något samband med några av de andra inkomstmåtten vi använder, inte ens de mått som regeringen själva använder för till exempel arbetskraftsinvandring. Vi får väl titta mer på måttet, som regeringen presenterar. Men min första kommentar är att det kommer att leda till stor förvirring.

–  Det (självförsörjningsmåttet) är väl ett exempel på hur man långsamt glider bort från arbetslinjen. För oss har det alltid varit viktigt att folk hamnar i jobb. Det viktigaste är att folk börjar jobba, sedan vet vi att inom 2-4 år kommer de flesta som åtminstone jobbar halvtid får ökad sysselsättning och ökade inkomster. Man brukar säga att inkomsterna fördubblas inom ett antal år, säger Martin Ådahl, ekonomiskpolitisk talesperson för Centerpartiet och lägger till:

– Nu börjar det i stället handla om att man vill skuldbelägga alla som inte har tagit sig till full självförsörjning på en gång. Det är ju betydligt fler och det har det alltid varit i Sverige.  Men för oss är vägen in i jobb det första jobbet, vägen till sysselsättning går via arbete. Självklart ska folk vara självförsörjande. Då förstår jag inte prioriteringen att höja a-kassan framför att satsa på skola, utbildning och ungas jobb.

  • Regeringen inför ”självförsörjningsmått”

Rolf van den Brink

Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.

rolf@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

arbetsmarknadpolitik

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2025-05-21, 18:52

Toppmoderat kliver av – kan bli landshövding

En toppmoderat kliver av som kommunstyrelsens ordförande efter 15 år. Samtidigt letar Moderaterna efter en ersättare till Anna-Kinberg Batra som landshövding.

arbetarrörelserpolitik
2025-05-18, 08:25

Märta Stenevi: Många har informella mandat i Miljöpartiet

Miljöpartiets förra språkrör Märta Stenevi är aktuell med boken ”Andas. Överlev.” Där berättar hon bland annat om hur makten utövas i partiet.

politik
2025-05-17, 14:29

Han besegrade kulturministern i Stockholm

Förbundsstämman körde över valberedningen när Moderaterna i Stockholm län utsåg ett nytt presidium.

arbetarrörelserpolitik
2025-05-16, 13:18

Ai-tillverkade människor besöker IF Metall

Till sin kongress i Örebro har fackförbundet IF Metall bjudit in ai-tillverkade människor.

arbetsmarknadCase
2025-05-14, 06:00

Trassligt för M att hitta landshövding efter AKB

Moderaterna har stött på patrull åtminstone två gånger vid utnämningen av en ny landshövding i Stockholm och ersättare till Anna Kinberg Batra.

arbetarrörelserpolitik
2025-05-12, 08:58

Vänsterpartiet polisanmäler Kry och Doktor.se

UPPDATERAD. Vänsterpartiet i Region Stockholm polisanmäler Kry och Doktor.se för bedrägeri i mångmiljonklassen. Båda bolagen anser att Vänsterpartiet har fel i sak.

politik
2025-05-12, 07:40

M och Hyresgästföreningen samkampanjer mot Exergi och Heidelberg

Moderaterna och Hyresgästföreningen gör gemensam sak i en kampanj riktad mot energibolaget Exegeri och cementtillverkaren Heidelberg.

infrastrukturkampanjopinionsbildningpolitik
2025-05-10, 09:42

”Politikerna allt mer beroende av medial offentlighet”

I en artikelserie i Veckans Brief belyser tunga forskare, författare och fliosofer dagens snabbt föränderliga politiska landskap. Sverker Gustavsson, professor emeritus vid Statsvetenskapliga institutionen i Uppsala.

politik
2025-05-08, 13:17

Hon blir ny generaldirektör för Konsumentverket

Regeringen utser Lena Aronsson till ny generaldirektör för Konsumentverket.

politik
2025-05-08, 13:09

Svensk PR: Lobbyregistret inte rätt väg att gå

Branschorganisationen Svensk PR ser stora brister med det föreslagna upplägget.

lobbyingpolitik
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2025-04-02, 09:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”

2025-03-16, 12:55

”Northvolt visar vägen för nya påverkansmetoder – och böcker”

2025-02-12, 11:34

”M och SD-ledamöterna vapenrasar – men av olika anledningar”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Veckans Brief: 100 söker jobbet som påverkare åt…
  • Toppmoderat kliver av – kan bli landshövding
  • Byrå går i konkurs efter ”omfattande avvikelser i bokföring”
  • SVT snor politikreporter från SvD
  • Ibrahim Baylan till Rosengrens byrå-koncern

Minst läst

  • Han gör JKL och MSL starkare på varumärke
  • Stefan Löfven (s) och Annie Lööf (c) håller pre…
  • Vänsterpartiet gör pressmeddelande av sorg för …
  • ”Dagens snackis kommer från Söder och inte Alme…
  • S föreslår en ”växa- växlareform”

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram