– Det var ett stort och roligt jobb att göra, säger Sandra Yxne, webbstrateg på OKQ8.
Sajten, som lanserades strax innan jul, beskrivs som mer användarvänlig och lättare att navigera.
– Vi har tagit ett stort omtag med sajten, eftersom vi på vår gamla sajt hade väldigt mycket olika budskap på startsidan. Nu försöker vi renodla det för att det ska bli mer tydligt för besökarna, säger Sandra Yxne.
Förutom en responsiv design, som innebär att sajten anpassas efter användarens enhet, har också navigeringen förenklats där menyerna består av både text och ikoner.
– Vissa är mer textmänniskor medan andra är mer bildmänniskor. Detta ska hjälpa båda varianter, säger Sandra Yxne.
Den nya sajten har också en ny sökfunktion som ska göra det enklare att hitta till närmaste bensinstation.
Enligt OKQ8 är den nya sajten även ”startskottet för OKQ8:s satsning på fler digitala tjänster framöver”. Exakt vad det innebär vill Sandra Yxne inte säga än.
– Men mer och mer saker inom företagen går ju mot det digitala och man måste backa upp saker digitalt. Kunder och besökare förväntar sig att man ska kunna göra mer av sina ärenden och få svar i de digitala kanalerna, säger Sandra Yxne.
Reklambyrån Ingo har stått för designen medan Creuna hjälpt med tekniken. Hur mycket sajten kostat vill Sandra Yxne inte säga.
Den förra sajten lanserades 2004-2005 men har under åren uppdaterats både design- och strukturmässigt.
Utvalda kategorier
Rolf van den Brink
DO JOBB
Inga lediga jobbannonser.
