Projektet går under namnet den Nordiska Modellen 2030 och lanseras i morgon på Socialdemokraternas partihögkvarter på Sveavägen 68 i Stockholm.
Det är Helle Thorning-Schmidt, partiledare för Socialdemokraterna i Danmark och statsminister, som fått bestämma tidpunkt för mötet då Danmark håller i EU-ordförandeskapet. Hade mötet hållits förra veckan, hade de sex partiledarna hamnat mitt i Socialdemokraternas kaotiska vecka utan partiledare. I morgon är det i stället Stefan Löfven som välkomnar sina nordiska kollegor, där ibland även Jens Stoltenberg från Norge.
Tillsammans med fackliga centralorganisationer som svenska och norska LO och finska FFC ska välfärdens finanser och hållbarhet studeras.
Stefan Löfvens utrikespolitiska rådgivare Oscar Stenström vill inte på förhand berätta hur projektet ska drivas.
Mötet sker inom ramen för Sama, Samarbetsorganisationen för de nordiska socialdemokratiska parterna och fackföreningsrörelsen.
deltagare i Samak-mötet
Stefan Löfven, partiordförande, Socialdemokraterna i Sverige
Wanja Lundby-Wedin, ordförande LO Sverige
Helle Thorning-Schmidt, partiledare Socialdemokraterna i Danmark, statsminister, ordförande SAMAK
Jens Stoltenberg, partiledare Socialdemokraterna i Norge, statsminister
Roar Flåthen, ordförande LO Norge
Jutta Urpilainen, partiledare Socialdemokraterna i Finland, vice statsminister
Lauri Lyly, ordförande FFC Finland
Dagur B. Eggertsson, vice ordförande i Samfylkingin Island
Camilla Gunell, partiordförande Socialdemokraterna Åland, lantråd
Utvalda kategorier
Rolf van den Brink
DO JOBB
Inga lediga jobbannonser.

