• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

25 Feb 2014

Nordic PA-konsult blir landshövding

– Jag fick en förfrågan från regeringen om jag ville bli landshövding, och det vill jag verkligen. Det är väldigt hedrande, säger Jöran Hägglund.   Regeringen beslutade på tisdagsförmiddagen att utse Jöran Hägglund till ny landshövding i Jämtland. Ett besked som civilminister Stefan Attefall själv säger kan göra ”många förvånade idag” eftersom Lena Sommestad nyligen utsetts till den posten.

– Jag fick en förfrågan från regeringen om jag ville bli landshövding, och det vill jag verkligen. Det är väldigt hedrande, säger Jöran Hägglund.
 
Regeringen beslutade på tisdagsförmiddagen att utse Jöran Hägglund till ny landshövding i Jämtland. Ett besked som civilminister Stefan Attefall själv säger kan göra ”många förvånade idag” eftersom Lena Sommestad nyligen utsetts till den posten. Istället utses hon i dag till landshövding i Hallands län.
 
Enligt regeringen beror rockaden på att Jöran Hägglund uttryckt önskemål ”om att få komma till just Jämtland, hans hemlän och en plats som han har mycket stor kunskap om”, medan Lena Sommestad tidigare visat intresse för båda länen.
 
Jöran Hägglund tillträder därmed 1 april som ny landshövding. Han har tidigare varit statssekreterare hos förra näringsminister Maud Olofsson (c) och även chef för public and regulatory affairs på Vattenfall. Närmast kommer han från Nordic Public Affairs där han varit sedan mars 2013.
 
– Det har varit jättekul där, det är ju ett gäng gamla gemensamma partisekreterare från allianstiden. Men det är alltid olika vägval man får göra. Jag ska säga att jag inte går ifrån något, utan till något, till ett mycket spännande arbete i Jämtlands län. Det känns bra, säger han.
 
Varför tackade du ja till uppdraget?
– Det är ju få uppdrag i tjänstemannarollen som kan medverka till att skapa samling och utveckling i ett län än som just landshövding. Och att få göra det i mitt hemlän känns extra stimulerande.
 
Han hoppas kunna använda sina erfarenheter och sitt breda kontaktnät för att stärka hemlänet.
 
– Jämtland har fantastiska förutsättningar rent allmänt, med livskvalitet och naturvärden. Det som behövs där är precis som på många andra håll att ytterligare stärka och bredda näringslivet för att kunna bidra till fler jobb och ökad inflyttning, så man skapar positiv utveckling. Det hoppas jag kunna medverka till, säger Jöran Hägglund.
 
Lena Sommestad tillträder även hon som ny landshövding i Halland den 1 april.

Ardalan

ardalan@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

politik

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-09-21, 13:47

De får sitta i riksdagen –  hela listan

Efter att rösterna har räknats står de klart vilka som får bänka sig när riksdagen öppnar 28 september 2026. Här är listan i bokstavsordning.

arbetarrörelserpolitik
2026-09-21, 07:45

Urban Ahlin blir pa-konsult

Utrikespolitikern (s) Urban Ahlin äntrar en av Europas tyngsta public affairs-koncerner.

arbetarrörelserpolitikpr
2026-09-17, 18:37

Talmannen sonderar regering – här är körschemat

Talman Andreas Norlén träffar den 18 september alla partiföreträdare utom någon från Moderaterna för att ta fram förslag på ny statsminister.

politikval 2026
2026-09-15, 09:18

”Nu ökar trycket på C”

Nu ökar trycket på Centerpartiet, kommer partiet att gå med på skattehöjningar och slår partiledare Elisabeth Ringqvist rekord i samtal från företagare inför regeringsbildningen? Paulo Silva, grundande partner på New Republic Public Affairs ger här en ögonblicksbild från förhandlingsläget.

politikSpaning
2026-09-12, 11:24

Gasrebell-mamman tar strid mot Carl Oskar Bohlin

I går kom beslut från Arbetsdomstolen om att den inte kommer att pröva fallet med kvinnan som tvingades sluta som Energimyndighetens gasexpert för att hon aktiverade sig i klimatfrågan, bland annat inom Rebellmammorna. Hon anser att myndigheten har varit utsatt för ministerstyre från civilförsvarminister Carl-Oskar Bohlin (m) och att domen är ett hot mot rätten att engagera sig och ytterst mot demokratin.

energipolitik
2026-09-09, 05:51

MP slår medlemsrekord

Med knapp marginal har Miljöpartiet slagit ett över tio år gammalt medlemsrekord.

Affärerpolitik
2026-09-03, 07:16

Moderater vill förstatliga energibolag

Moderaterna i Region Skåne och Kävlinge vill förstatliga kärnkraftsbolag.

energipolitik
2026-08-26, 16:54

Macron till Sverige – signerar ifrågasatt fregattaffär

UPPDATERAD. Statsrådsberedningen bekräftar nu att statsminister Ulf Kristersson (m) tar emot Frankrikes president Emmanuel Macron på måndag. Sannolikt ska de två ledarna signera Sveriges inköp av franska fregatter, en affär som ifrågasätts av expertis som Dagens Opinion har varit i kontakt med.

politik
2026-08-19, 05:45

Så många såg Bonniers partiledardebatt

Bonniertidningarna Dagens Industri och Expressens partiledardebatt under ledning av Ylva Johansson och Viktor Barth-Kron i måndags drog över 700 000 tittare.

medierpolitik
2026-08-17, 06:35

Halverad vinst för Randello (c)

Inför valåret halverades vinsten i Centerpartiets investmentbolag Randello.

Affärerpolitik
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-09-14, 10:29

Valet 2026 – så presterade väljarbarometrarna och storpartierna

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Urban Ahlin blir pa-konsult
  • De får sitta i riksdagen –  hela listan
  • Kommunikationsbyråerna ökar till 11 miljarder kronor
  • Veckans Brief 28: 11 pa-experter om nya regeringen –…
  • The Labyrinth värvar grönt i Tyskland

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram