• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

19 Nov 2010

Nina Larsson (fp) ordnar nytt partiprogram – ekonomi nya profilfrågan

Nina Larsson är sedan månad tillbaka partisekreterare för Folkpartiet som idag presenterade sin valanalys. - Jag har medvetet inte velat sätta min prägel på partiet .Det är viktigt att man hinner lyssna av och känna av. Min ambition har varit att smälta in i uppdraget, säger hon till Dagens Opinion.

Nina Larsson är sedan månad tillbaka partisekreterare för Folkpartiet som idag presenterade sin valanalys.

– Jag har medvetet inte velat sätta min prägel på partiet .Det är viktigt att man hinner lyssna av och känna av. Min ambition har varit att smälta in i uppdraget, säger hon till Dagens Opinion.

Hon känner sig nöjd att folkpartiet är det näst största borgerliga parti och att det inte är någon kris i partiet tillskillnad från Kristdemokraterna, Centerpartiet , Vänsterpartiet och Socialdemokraterna.

Nina Larsson efterträdde Erik Ullenhag som blev integrationsminister efter valet.

– Tyvärr, fanns det inte så mycket tid för överlämnandet som jag hade önskat mig. Erik är fullt upptagen med att vara minister.

Idag diskuterade partiets råd valanalysrapporten som blev klar. I rapporten sägs det tydligt att folkpartiet borde hitta en andra profilfråga vid sidan om skolan som partiet kan säga äga.

– Ekonomin, ska bli vår andra profilfråga, säger Nina Larsson.

Har Carl B Hamilton er ekonomiske talesman misslyckats eftersom ni inte når fram.Ska du ge honom sparken?

– Inte alls, Carl B Hamilton är professor i ekonomi och han är kompetent och respekterad. Vi måste profilera oss bättre och hitta fler som är bra på ekonomi.

Adam Cwejman, ordförande i liberala ungdomsförbundet är kritisk mot Jan Björklund, Johan Pehrsson och Nyamko Sabuni. I Expressen
skriver Adam Cwejman att Folkpartiet under nuvarande ledning befinner sig i djup kris eftersom det saknas en ideologisk debatt.

“Varenda gång partiet tagit strid för något har det varit fråga om krav; krav på föräldrar, krav på invandrare eller på bidragstagare. Det är alltid statens rätt mot individen som värnas. Sällan tar man strid för individens rätt gentemot staten. Liberalismens kärna bygger på människors fri- och rättigheter. Ska Folkpartiet värna sitt liberala arv måste man bli bättre på att stå upp för samhällets utsatta och lidande. FP om något parti borde stå upp för individens rättigheter gentemot kollektivens övertramp.”

Nina Larsson anser att Adam Cwejman har rätt i att det saknas ideologisk debatt men hon avfärdar påståendet att partiet skulle befinna sig i en djup kris.

– Vi har nu beslutat att utarbeta ett nytt partiprogram som ska vara klart 2013. Och i utformningen av det nya partiprogrammet kommer vi att ha ideologiska diskussioner. Jag är intresserad av den typen av debatt.

Av Tonchi Percan

oskar

rahlenoskar@gmail.com

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

politik

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-04-13, 07:05

OPINIONBILDARNA OM VÅRBUDGETEN: ”Kortsiktig”, ”Valtaktik” ”För lite”

UPPDATERAS. VÅRBUDGETEN 2026. Här presenterar Dagens Opinion i inkommande ordning kommentarer till vårbudgeten 2026 från landets tyngsta opinionsbildande organisationer. Först ut denna gång var Företagarna.

politik
2026-04-12, 09:28

VÅRBUDGETEN 2026: Miljarder till kärnkraft och miljardlån till bensin

Regeringen vill lägga miljardbelopp så att staten kan ta en mer aktiv roll i utbyggnaden av ny kärnkraft. Regeringen vill även låna miljardbelopp för att hålla drivmedelspriserna nere. Det är några av förslagen i regeringens vårbudget. Socialdemokraterna är kritiska till att budgeten är underfinansierad och bygger på att staten behöver låna.

politik
2026-04-09, 06:41

Tunga pressträffar seglar upp

Både regeringen och oppositionen håller på pappret tunga presskonferenser i dag.

medierpolitik
2026-04-07, 21:50

Vänsterpartiet sexkampanjar i Stockholm

Med intima kyssar mellan män och sexscener i en gammal Volvo vill Vänsterpartiet i Stockholm sätta sin ton i valrörelsen.

kampanjpolitikval 2026
2026-04-01, 09:39

M och SD eniga i statsminister-frågan

UPPDATERAD. SD och M siktar på att bilda regering efter valet 2026 med Ulf Kristersson som statsminister. Det berättar partiernas partiledare Ulf Kristersson och Jimmie Åkesson på en gemensam presskonferens.

politikval 2026
2026-03-31, 14:57

Så vill MP göra Sverige oberoende av fossil olja och gas

Miljöpartiet presenterar tre förslag som ska göra Sverige oberoende av fossil olja och gas.

klimatpolitik
2026-03-31, 09:52

C presenterar valkoncept och tredje regeringskravet

Centerpartiet presenterar sitt reklamkoncept för valet 2026 och ett tredje krav för att stötta en regering.

politikval 2026
2026-03-27, 08:07

”Bortkuppade” ledamöter (m) går till SD

UPPDATERAD. Två riksdagsledamöter som känt sig bortkuppade i förvalen lämnar Moderaterna för Sverigedemokraterna.

arbetarrörelserpolitikval 2026
2026-03-23, 05:52

Simona Mohamsson (l) omvald

På ett extra insatt landsmöte blev Liberalernas partiledare Simona Mohamsson omvald som partiledare.

arbetarrörelserpolitik
2026-03-20, 09:49

Lars Leijonborg vill tillbaka till riksdagen

Liberalernas förra partiledare Lars Leijonborg kandiderar till riksdagen.

arbetarrörelserpolitikval 2026
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Solchef till Bellbird
  • Hon snuvade Magnus Ranstorp på toppjobbet
  • Veckans Brief 11 Splittrat om lobbyregistret –…
  • De anställer Kristoffer Tamsons (m)
  • OPINIONBILDARNA OM VÅRBUDGETEN: ”Kortsiktig”,…

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram