• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

19 Mar 2012

Näringslivets Transportråd kritiska till höjda banavgifter

Remissyttrandet lämnades gemensamt med Transportgruppen, en samarbetsorganisation för arbetsgivar- och branschförbund inom transportnäringen.   Bland annat framhåller organisationerna att det i utredningen saknas förslag om en särskild investeringspott för marknadsanpassningar, något som de tagit upp i ett tidigare remissyttranden.

Remissyttrandet lämnades gemensamt med Transportgruppen, en samarbetsorganisation för arbetsgivar- och branschförbund inom transportnäringen.
 
Bland annat framhåller organisationerna att det i utredningen saknas förslag om en särskild investeringspott för marknadsanpassningar, något som de tagit upp i ett tidigare remissyttranden. Trafikverket ska kunna nyttja potten för att eliminera flaskhalsar i väg- och järnvägsnätet.
 
Organisationerna föreslår dessutom att ett investeringsgolv för infrastrukturen införs i statens budget, och som syftar till att ”främja långsiktighet i statens agerande på infrastrukturområdet”.
 
Liksom många andra organisationer ställer sig Näringslivets Transportråd och Transportgruppen kritiska till de planerade höjningarna av banavgifterna.
 
Andra huvudpunkter i remissyttrandet:
• Drift, underhåll och investeringar i infrastrukturen behöver ses i ett brett perspektiv, där  sambandet mellan effektiva transporter, näringslivets konkurrenskraft och ekonomisk tillväxt blir tydliga.  
 
• Behovet av ökad väg- och järnvägskapacitet till följd av de nya utsläppsreglerna för svavel från IMO måste mera noggrant analyserats av Kapacitetsutredningen.  
  
• Höghastighetsbanor – Kapacitetsutredningens förslag om en utbyggnad för ökad kapacitet av två delsträckor som är gemensamma för både ett höghastighetsalternativ och ett stambanealternativ tillstyrks förutsatt att detta inte görs på bekostnad av angelägna drifts- och underhållsinsatser avbefintlig infrastruktur.
 
• Stråkperspektivet i utredningen bör förstärkas genom att tre centrala godsstråk på järnväg som har högsta prioritet i sin helhet slutförs tidigt under planperioden 2012–2021.
  
• Prioritera arbetet med hållbara trafiklösningar i storstadsregionerna, något som är viktigt både ur kapacitets- och klimatperspektiv.
 
• Ta hänsyn till besöksnäringens behov i infrastrukturplaneringen. 
 
Läs yttrandet här.

Ardalan

ardalan@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

politik

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-05-11, 06:14

STUDIE: Väljarna straffar partier hårdare än de belönar

Väljare straffare undermåliga prestationer hårdare än de belönar goda. Information är avgörande för att bygga förtroende. Det visar en studie från Göteborgs Universitet.

politikUndersökning & Analys
2026-05-06, 21:26

Moderaterna tar Friedrich Merz (cdu) till Sverige

Tysklands förbundskansler Friedrich Merz kommer till Sverige inbjuden av Moderaterna.

politik
2026-04-27, 06:56

Måndag och pressträffs-rejs

UPPDATERAD. Veckans inleds med inte mindre än sex pressträffar anordnade av regeringen och oppositionsledande Socialdemokraterna.

medierpolitik
2026-04-23, 14:03

FÖRSTA MAJ: Både S- och V-ledaren talar i Stockholm

Den politiska temperaturen i Stockholm ökar under första maj då både Socialdemokraternas och Vänsterpartiets partiledare håller tal i huvudstaden.

politik
2026-04-19, 12:35

L-politiker tar strid efter att ha blivit ”hånad” av ”klimataktivister ” hos Naturskyddsföreningen

Under ett panelsamtal på ett seminarium om restaurering av naturen, avbröts ledamöter från Liberalerna och Moderaterna av publiken. Elin Nilsson, L-ledamot tycker att klimatrörelsen har blivit alltmer ”vänsteraktivistisk” och bävar inför kommande panelsamtal. Karin Lexén, generalsekreterare för Naturskyddsföreningen, som ordnade panelsamtalet, har en annan syn på saken.

klimatpolitik
2026-04-17, 11:33

Här är KDs valslogan

Kristdemokraterna släpper den slogan partiet ska gå till val på.

politikval 2026
2026-04-16, 23:15

S människo-kampanjar i Stockholm

Socialdemokraterna i Stockholm vill i sin första kampanj i valrörelsen ”mänskliggöra valets välfärdskonflikt” och sätta begreppet ”tid” mot nedskärningar.

politikval 2026
2026-04-16, 10:33

Miljöpartiets ”vinnar”-reklam

UPPDATERAD. Ordet ”vinner” är centralt i valreklamen för Miljöpartiet.

politikval 2026
2026-04-15, 10:48

Här är Vänsterpartiets valreklam

Vänsterpartiet har med hjälp av sin byrå Valtech Radon tagit fram en kommunikationsplattform för valrörelsen 2026.

politikval 2026
2026-04-13, 07:05

OPINIONBILDARNA OM VÅRBUDGETEN: ”Kortsiktig”, ”Valtaktik” ”För lite”

UPPDATERAS. VÅRBUDGETEN 2026. Här presenterar Dagens Opinion i inkommande ordning kommentarer till vårbudgeten 2026 från landets tyngsta opinionsbildande organisationer. Först ut denna gång var Företagarna.

politik
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Miljöpartiet stuvar om på staben
  • The Labyrinth landar näringslivs-kompetens
  • S finansborgarråds-kandidat vill bli stämd –  i kampanj
  • Kvartals chefredaktör ”sparkar” sig själv
  • Lundsbergs-chefen varslar föräldrar om SVT-granskning

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram