Under 2023 nådde Muf en medlemsbas på 17 000. I år siktar Muf på att överträffa detta genom att nå 18 000, vilket är en ökning med 3 000 personer från det nuvarande antalet medlemmar på 15 000, berättar ordförande Douglas Thor.
Muf, som de andra ungdomspartierna, jobbar i största utsträckning med att värva från skolor. Efter 2020 när de däremot inte får komma in på skolorna i samma utsträckning, kan Muf ibland istället stå utanför och fånga upp de unga.
– Vi frågar om de röstat på Moderaterna i skolvalet. Eftersom vi ofta är störst på skolorna, är det ofta många elever som håller med oss och sedan väljer att bli medlemmar, säger Douglas Thor.
Hur har rektorernas möjlighet att neka ungdomsförbunden att komma in på skolan påverkat er?
– Det är ett av de största hindren som våra föreningar och distrikt upplever med skolorna. Vi vill kampanja och ta demokratin till eleverna, så det är väldigt tråkigt att Sveriges rektorskår agerar på ett sätt som skadar demokratin på detta sätt.
Var brukar ni värva annars?
– Vi brukar finnas där ungdomar rör sig, till exempel på gator som Drottninggatan i Stockholm eller utanför Nordstan i Göteborg. Vi är också närvarande vid olika kampanjer, till exempel under nollningen på universitetet, där vi står utanför klubbar och delar ut resorb för att hjälpa studenterna att må bra dagen efter.
När det kommer till draghjälp från moderpartiet, berättar Douglas Thor, kommer en stor del av att Moderaterna är ett av få partier som ger ungdomsförbundet ett inflytande baserat på prestationer.
– Vi är ett av de få ungdomsförbund som har representanter i partistyrelsen med rösträtt. I andra partier är ungdomsförbundens representanter oftast bara adjungerade utan rösträtt.
Douglas Thor fortsätter:
– Dessutom, ju fler medlemmar vi har, desto fler ombud får vi till stämman, vilket skapar incitament för oss att prestera bra. Om vi presterar bra får vi mer inflytande, vilket medför ansvar och möjligheten att fatta riktiga politiska beslut.
Vad har ni på agendan?
– Vi vill bryta det nuvarande tankesättet inom klimatpolitiken som vi anser att regeringen har fastnat i. Regeringen plockar ofta klimatlösningar från vänsterhåll, men vi vill istället bedriva högerpolitik för klimatet.
Det kostar 40 kronor att vara medlem i Muf, vilket gör dem till det tredje dyraste partiet, där endast Vänsterpartiet, med 50 kronor, och Ungsvenskarna, med 100 till 200 kronor, toppar. Dessa är för övrigt de enda tre partierna som tar en avgift.
Vendela Burman
Utvalda kategorier
Rolf van den Brink
DO JOBB
Inga lediga jobbannonser.

