Han lämnar riksdagen efter nästa år. Mats Johansson har bland annat varit med och utarbetat Moderaternas kulturpolitiska program. Han har också tagit fram en resolution om mediefriheten i Europa som har antagits i Europarådet. I dag sitter han i utrikesutskottet.
På sin egen blogg skriver Mats Johansson att han redan från börja avsåg att sitta endast två mandatperioder och ger där även råd till nya ledamöter:
"Jag tror att man måste skaffa sig en plattform redan innan man kommer till riksdagen, inte tro att den uppstår där. I dag är det väldigt många 30-åriga pr-konsulter som sitter i riksdagen som saknar förankring och erfarenheter och blir väldigt besvikna när de inte omedelbart får stort inflytande".
Mats Johansson tänker inte ta fler uppdrag för Moderaterna.
"Jag ska göra det jag alltid gjort, läsa, tänka, skriva, tala, i den ordningen. Inga nya partiuppdrag, men jag kvarstår som medlem sedan 45 år", skriver han i ett mejl till Dagens Opinion.
Utvalda kategorier
Rolf van den Brink
DO JOBB
Inga lediga jobbannonser.
