Som tidigare näringsminister har Maud Olofsson (c) haft en central roll i Vattenfalls köp av det nederländska energibolaget Nuon för fem år sedan. Regeringstjänstemän ska ha varnat för den dyra affären, som totalt kostade 97 miljarder kronor.
För att få klarhet i köpet har bland andra Maud Olofsson kallats till utfrågning, något hon nu alltså vägrar.
I ett brev, som TV4s politiska reporter Ulf Kristoffersson publicerat, skriver hon att affären skedde för fem år sedan och att mycket ”hänt sedan dess och jag har inte varit inne i detaljer i ärendet på väldigt länge så jag skulle ha svårt att svara på dylika frågor”.
Hon tar dock på sig ”det fulla ansvaret för regeringen (sic!) agerande” och ger i brevet en kort beskrivning av vad som skedde. Hon berättar att det på näringsdepartementet fanns ”en enskild tjänsteman som uttryckte tveksamhet” men att när hon i ett slutsamtal ställde ”en kontrollfråga till bolagets ordförande om bolaget skulle klara sina avkastningskrav” fick hon ”ett jakande svar”.
”Vad som är viktigt att komma ihåg är att vid tidpunkten för köpet, så var förväntningarna på marknaden att energipriserna skulle gå upp och energimarknaden såg helt annorlunda ut än den gör idag fem år senare, vilket kan förklara den höga prislappen”, skriver hon vidare.
Även Företagarnas vd Elisabeth Thand Ringqvist, vid den tiden politiskt sakkunnig på näringsdepartementet, har kallats till KU men ska enligt Expressen inte heller komma.
Utvalda kategorier
Rolf van den Brink
DO JOBB
Inga lediga jobbannonser.

