• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

05 Jul 2012

Mattias Goldmann: Jan Björklund kackar i eget bo – med finess

I klen konkurrens är Jan Björklund Almedalens hittillsvarande retoriska mästare. ”I gårdagens Europa byggde vi murar, i framtidens bygger vi broar”, ”Sitter man inte vid bordet riskerar man att stå på menyn” och ”vi riskerar bli ett hembygdsmuseum för rika kineser” är tre exempel som går hem hos publiken.

I klen konkurrens är Jan Björklund Almedalens hittillsvarande retoriska mästare. ”I gårdagens Europa byggde vi murar, i framtidens bygger vi broar”, ”Sitter man inte vid bordet riskerar man att stå på menyn” och ”vi riskerar bli ett hembygdsmuseum för rika kineser” är tre exempel som går hem hos publiken. Kommentarer som ”nu kommer jag till talets viktigaste avsnitt” och ”vänta, det blir bättre” pekar på en partiledare som är nöjd med sig själv och har medlemmarna i ryggen.
 
Jan Björklund tycks ha lätt att skaka av sig att Fredrik Reinfeldt stenhårt avvisat partiets förslag om språktest för invandrare, han backar inte en centimeter från förslagen på invandrarområdet och i hans mun låter det som att äntligen ge invandrare förtroende. Han tar också strid med övriga regeringen i krav på att återförstatliga skolan och införa en obligatorisk a-kassa. Men istället för att lyfta fram vem som skulle tjäna på detta talar Björklund om vikten av att bryta ”LO-ombudsmännens makt”.
 
Jan Björklund drar sig inte från att driva frågor han vet han inte får gehör för i regeringen, och markerar därigenom att folkpartiet vill ha större inflytande över politiken. Det sker mot en fond av moderat regeringströtthet, stor osäkerhet i centerpartiet och en kristdemokrati de flesta räknar bort efter 2014.
 
I detta ligger också att Jan Björklund med en smäll stänger dörren för miljöpartiet i regeringen – inte heller hos socialdemokraterna kan det accepteras. Grunden är miljöpartiets påstådda krav på sex timmars arbetsdag, ett krav man under Gustav Fridolins ledning tydligt fjärmat sig från. Attackerna mot vänsterpartiet har mindre politisk betydelse men går väl hem hos publiken. Största applåder får Jan Björklund för ”näringslivet är inget särintresse”, oklart med vilken adressat.
 
Jan Björklund ägnar miljön näst mest tid av alla talare hittills, och markerar även här mot miljöpartiet genom att slå fast att ”Vi har försummat andra miljöfrågor under den tid klimatfrågan dominerat”. Timingen att prata om algblomning i Östersjön kan diskuteras; en kall vår gör att det inte just är någon, men självkritiken mot regeringens avskaffande av kadmiumskatten 2009, mot skogsindustrins skövlingar och till förmån för biltullar landar väl hos miljörörelsen.
 
Jan Björklund är otippat Almedalens bästa talare hittills. Flest skratt, flest applåder, flest förslag som inte är självklara och hårdaste markeringarna mot oppositionen.
 
Mattias Goldmann, grön lobbyist

oskar

rahlenoskar@gmail.com

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

politik

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-08-04, 15:11

Över hälften tackade nej till statministerns kulturmingel

Fler än hälften tackade nej till statsminister (m) Ulf Kristerssons mingel den 1 augusti 2026 för personer i de kreativa och kulturella branscherna, i samband med Pride-veckan.

kulturpolitik
2026-07-21, 02:51

Lars Lerin och pr-konsulter – Ulf Kristersson bjuder 115 kreativa till Sagerska

Den 1 augusti håller statsminister Ulf Kristersson (m) en mottagning i Sagerska palatset för att ”uppmärksamma kulturella och kreativ branscher” i samband med att Prideveckan körgång. Flera pr-konsulter, politiker och influerare, men även konstnärer och författare, finns med bland de 115 inbjudna. Här är hela listan.

kulturpolitik
2026-07-17, 06:03

Politiker pratar på Way out West

Två politiker är klara när musikfestivalen Way out West återinför samtal i programmet. Programledare är Messiah Hallberg, som vanligtvis leder Svenska Nyheter i SVT.

politik
2026-06-23, 17:41

”Ebba Buschs Sverigedröm kräver hårdare auktoritet”

Retorikkonsulten Camilla Eriksson analyserar partiledartalen i Almedalen via sin proprietära varumärkesmodell Field of Meaning. Först ut är KD-ledaren Ebba Busch tal.

almedalen 2026politik
2026-06-23, 12:10

Bakom M-avhoppet i Karlstad

Moderaten Christian Holm lämnar sina politiska uppdrag i Karlstad kommun och drar tillbaka sin kandidatur inför höstens riksdagsval. Flera källor pekar ut anledningen.

politik
2026-06-22, 12:13

Regeringens nya filmpolitik sågas

Regeringen har knappt presenterat sin proposition ”Ny politisk inriktning för ett starkare filmland”, förrän den sågas.

kulturpolitik
2026-06-22, 06:28

Magdalena Andersson (s) turistkampanjar

Nej det blir inte Botkyrka när partiledaren (s) Magdalena Andersson ger sig ut på en två dagars valturné i Sverige. Dock blir det flera klassiska turistorter.

politikval 2026
2026-06-16, 07:48

Gruvbolag och branschorganisation halvjublar över skrotat uran-veto

Gruvindustrins branschorganisation pratar om ”ett steg framåt och två bakåt” när det gäller riksdagens beslut att likställa tillståndsprövningen av brytning av uran med andra metaller. Gruvföretaget District Metals lovar att fortsätta att lobba för att uranbrytning ska ske i Sverige.

lobbyingopinionsbildningpolitik
2026-06-16, 07:24

TCO och ST kritiska till regeringens beslut om tjänstemannaansvar

Den fackliga centralorganisationen TCO och dess medlemsförbund ST är kritiska till att riksdagen klubbade igenom propositionen Ett utökat straffrättsligt tjänstemannaansvar.

opinionsbildningpolitik
2026-05-11, 06:14

STUDIE: Väljarna straffar partier hårdare än de belönar

Väljare straffare undermåliga prestationer hårdare än de belönar goda. Information är avgörande för att bygga förtroende. Det visar en studie från Göteborgs Universitet.

politikUndersökning & Analys
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Över hälften tackade nej till statministerns kulturmingel
  • Toppolitikerna”valfärdar” till Piteå
  • Geelmuyden Kiese ökar – men vänder till förlust
  • SKR hämtar presschef från Region Stockholm
  • 2 miljoner i vinst per anställd hos Lumo

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram