Hon skriver:
”Jag har så otroligt svårt att tro att polisen skulle behandla en misstänkt svenskfödd mans familj på det sätt de tycks ha behandlat familjen till en av de, uppenbarligen felaktigt, "terror"misstänkta i Göteborg.”
Idag skriver GP att en tioårige pojke sattes i en polisbil med tre poliser, kördes till arrestlokalen på Aminogatan där han blev förhörd, med sina två småsyskon bredvid sig.
Pojken som berättade för GP om att han blev förhörd av polisen om vad som hände i lördags för en vecka sedan är son till den 33-årige man som var bland de fem personer som blev gripna misstänkta för terrorbrott.
I samband med gripandet hemma hos 33-åringen togs hans tre åriga dottern om hand av tungt beväpnade poliser. Mamma frågade om hon kunde hämta dottern som vaknade i sovrummet och började gråta. Mamman fick nej. I stället gick en av poliserna, med hjälm, mask för ansiktet och skyddsglasögon, in i sovrummet och hämtade flickan.
I en kommentar till sin egen statusuppdatering skriver Maria Wetterstrand:
”I och för sig har väl polisen visat sig kapabla att göra en hel del jag skulle haft svårt att tro om dem förut också..”
Av Tonchi Percan
Utvalda kategorier
Rolf van den Brink
DO JOBB
Inga lediga jobbannonser.