• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

22 Oct 2011

Maria Abrahamsson om att bli nedröstad om partibidragen (m)

Maria Abrahamsson tog hård strid för att Moderaterna skulle verka för en lagstadgad redovisning av partibidragen. Partistämman gick i stället på partistyrelsens förslag om en frivillig överenskommelse i lördags eftermiddag.

Maria Abrahamsson tog hård strid för att Moderaterna skulle verka för en lagstadgad redovisning av partibidragen. Partistämman gick i stället på partistyrelsens förslag om en frivillig överenskommelse i lördags eftermiddag. Dessförinnan hade Maria Abrahamsson hållit sig med en ordentligt hög svansföring med bland annat en debattartikel i DN Debatt.

 

Men hon blev alltså mosad av partiledningen.

– Jag är inte jätteförvånad. Men det blir ändå en viss framgång. Misstanken att något är fel klumpar sig fast vid partiet. Där framstår jag som den ärbara människan.

 

Kommer du att avgå efter nederlaget?

– Nej, nej, blanda inte ihop mig med Ann-Marie Pålsson. Jag är en envis opinionsbildare. Och jag räknar med att komma tillbaka till frågan, säger Maria Abrahamsson och hänvisar till motioner, från

Folkpartiet, Miljöpartiet och Vänsterpartiet om att lagstifta om att partierna ska redovisa partibidragen. Motionerna kan vara ett sätt att komma fram i frågan, tror Maria Abrahamsson.

– Moderaterna vill ha en frivillig överenskommelse, men det möjligheten finns inte eftersom flera partier vill se en lagstiftning.

 

Varför tror du Moderaterna inte vill redovisa partibidragen?

– Din fråga illustrerar problemet. Partiet bjuder på möjligheten att ställa frågan. Det skapar misstänksamhet och ett naggat förtroende.

 

Så varför vill inte Moderaterna redovisa partibidragen?
– Jag vet inte.  

 

oskar

rahlenoskar@gmail.com

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

politik

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2025-05-18, 08:25

Märta Stenevi: Många har informella mandat i Miljöpartiet

Miljöpartiets förra språkrör Märta Stenevi är aktuell med boken ”Andas. Överlev.” Där berättar hon bland annat om hur makten utövas i partiet.

politik
2025-05-17, 14:29

Han besegrade kulturministern i Stockholm

Förbundsstämman körde över valberedningen när Moderaterna i Stockholm län utsåg ett nytt presidium.

arbetarrörelserpolitik
2025-05-14, 06:00

Trassligt för M att hitta landshövding efter AKB

Moderaterna har stött på patrull åtminstone två gånger vid utnämningen av en ny landshövding i Stockholm och ersättare till Anna Kinberg Batra.

arbetarrörelserpolitik
2025-05-12, 08:58

Vänsterpartiet polisanmäler Kry och Doktor.se

UPPDATERAD. Vänsterpartiet i Region Stockholm polisanmäler Kry och Doktor.se för bedrägeri i mångmiljonklassen. Båda bolagen anser att Vänsterpartiet har fel i sak.

politik
2025-05-12, 07:40

M och Hyresgästföreningen samkampanjer mot Exergi och Heidelberg

Moderaterna och Hyresgästföreningen gör gemensam sak i en kampanj riktad mot energibolaget Exegeri och cementtillverkaren Heidelberg.

infrastrukturkampanjopinionsbildningpolitik
2025-05-10, 09:42

”Politikerna allt mer beroende av medial offentlighet”

I en artikelserie i Veckans Brief belyser tunga forskare, författare och fliosofer dagens snabbt föränderliga politiska landskap. Sverker Gustavsson, professor emeritus vid Statsvetenskapliga institutionen i Uppsala.

politik
2025-05-08, 13:17

Hon blir ny generaldirektör för Konsumentverket

Regeringen utser Lena Aronsson till ny generaldirektör för Konsumentverket.

politik
2025-05-08, 13:09

Svensk PR: Lobbyregistret inte rätt väg att gå

Branschorganisationen Svensk PR ser stora brister med det föreslagna upplägget.

lobbyingpolitik
2025-05-08, 10:29

Insynskommittén vill skärpa lagen om bidrag till partier

Den parlamentariska insynskommittén föreslår flera skärpningar av insynslagen som rör finansiering av partier. Bland annat ska partier redovisa kostnader för valkampanjer och lån. Här är förslagen.

Affärerpolitik
2025-05-08, 10:12

Precis kritiserar förslaget om lobbyregister

Ett lobbyregister riskerar att hämma det demokratiska samtalet, enligt Precis.

lobbyingpolitik
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2025-04-02, 09:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”

2025-03-16, 12:55

”Northvolt visar vägen för nya påverkansmetoder – och böcker”

2025-02-12, 11:34

”M och SD-ledamöterna vapenrasar – men av olika anledningar”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Veckans Brief: 100 söker jobbet som påverkare åt…
  • Trassligt för M att hitta landshövding efter AKB
  • SVT erövrar ytterligare politisk Expressen-reporter
  • Narva värvar ir-tungviktare
  • De vinner Stora Kommunikationspriset 2025

Minst läst

  • Han gör JKL och MSL starkare på varumärke
  • Stefan Löfven (s) och Annie Lööf (c) håller pre…
  • Vänsterpartiet gör pressmeddelande av sorg för …
  • ”Dagens snackis kommer från Söder och inte Alme…
  • S föreslår en ”växa- växlareform”

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram