Alliansen föreslår att skolplikten förlängs till tio år med start från sex år. En utredning förväntas vara klar om ett år.
– De utreder i stort sett det vi har föreslagit tidigare. Det regeringen inte gör är att ta Pisa på allvar och bryta utvecklingen här och nu, sa Magdalena Andersson på Socialdemokraternas presskonferens.
Hon fortsatte:
– Det regeringen inte gör är att ta Pisa på allvar och bryta utvecklingen här och nu. Där finns de stora skiljelinjerna. De försöker hitta små justeringar som inte kostar pengar. Men vi är beredda att tillsätta resurser som krävs från 1 januari 2015, om vi får regeringsmakten. Vi behöver mindre klasser fler speciallärare, sommarskola och läxhjälp för alla. Det som skiljer oss från regeringen är att vi är beredda att höja skatten. Där står valet.
Utvalda kategorier
Rolf van den Brink
DO JOBB
Inga lediga jobbannonser.
