Magdalena Andersson kommenterade Alliansens valmanifest på en presskonferens i dag, bara några timmar efter att den presenterats.
Hon tycker att allianspartierna är idélösa och ambitionerna i valmanifestet ”enormt låga”.
– När man inte kan gå till val på stora skattesänkningar, då blir det ingenting kvar. Då blir det tyst och tomt. Detta i ett läge när Sverige behöver en regering som tar tag i de problem vi ser, sade hon.
Magdalena Andersson saknade också besked från Alliansen hur partierna ska få igenom sin politik efter valet.
– Trots att det är högst osannolikt att de får egen majoritet så berör de på intet sätt frågan. Hur ska de göra för att söka stöd för sin politik i det nya parlamentet? Det låtsas de inte om, utan pratar som om de fortfarande får majoritet, sade hon.
– Det vi vet är att Fredrik Reinfeldt smider planer på hur han tillsammans med Sverigedemokraterna ska sabotera för att 32 000 ungdomar ska kunna jobba inom välfärden och skola.
Utvalda kategorier
Rolf van den Brink
DO JOBB
Inga lediga jobbannonser.
