– Det kom ett gäng från Stegra. Så var vi kanske var 7-8 ledamöter på plats från Socialdemokraterna, Moderaterna och Sverigedemokraterna. Det brukar vara de största partierna som kommer, berättar Jan Ericson.

Vad fick du för intryck?
– Jag tyckte att Stegra kändes positiva och hoppfulla, man fick inte någon kriskänsla. Jag läser om det ’krisdrabbade’ Stegra i medierna, men jag fick inte bilden av att de hade någon allvarlig likviditets- eller tillgänglighetskris. Bilden var att de höll budgeten och hade bra kostnadskontroll och att pengarna räckte, men att de behövde en buffert som bankerna ville ha.

Politikerna ställde frågor till Stegras ledning som var på plats.

– Det var mycket diskussioner om kapitalanskaffning. Jag frågade styrelsen om de hade kontroll på det och om den tekniska anläggningen.

Kan det bli mer statligt stöd till Stegra?
– Regeringen har satt ner foten. Vi ska inte ha några gröna krediter. Sedan kan Stegra söka andra pengar från Klimatklivet och Industriklivet, de är öppna för alla att söka. Vårt besök förändrar inget när det gäller statens eventuella roll.

Vilken är statens roll?
– Jag tycker inte att staten ska gå in i privata företag med skattemedel överhuvudtaget. Det är väl den linjen regeringen har också. Finansmarknadsministern (Niklas Wykman, M) har också stoppat de gröna kreditgarantierna.

Den amerikanska staten köper in sig i Intel och den kinesiska staten subventionerar bland annat deras elbilsindustri. Så varför kan inte Sverige?
– När det gäller Kina är staten inblandad i allt. Det går inte att jämföra med Sverige. Kommunistregeringen har fingrarna i alla syltburkar. Att staten ska driva företag, är inte den linjen vi ska ha i Sverige. Det är lite gammalmodigt. Då skulle vi vara tillbaka till stålverk 80 och dessutom har EU en massa regler emot det. Staten ska ta ansvar för välfärden och tryggheten.

Men svenska företag konkurrerar med kinesiska företag som är statligt subventionerade. Vad vill du göra åt det?
– Det försöker vi åtgärda genom tullar och pålagor på utsläpp inom EU för att skapa någon form av konkurrensbalans. Men det är klart att Kina är ett jättehot i och med att de så målmedvetet subventionerar sina privata företag. Frågan är hur vi ska möta det? Även om Sverige skulle satsa på privata företag, kan vi ändå inte möta Kina som har så mycket mer pengar, säger Jan Ericson, som inte vet om Stegra kommer att bli av:

– Det tänker jag inte sia om. Det får väl framtiden utvisa. Jag håller tummarna för att de ska lyckas.

Jan Ericson har bestämt sig för att inte ställa upp för omval 2026.

Rolf van den Brink

Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.

rolf@dagensopinion.se