Kommunal har lagt varsel på avtalsområdena för trädgårdsodling och golfbanor. LO-förbundet anser att Gröna arbetsgivare inte vill höja lägstalönerna och göra en extra satsning på lågavlönade i enlighet med LO samordningen.
Övriga förbund inom LO ska nu vara beredda att ”snarast lägga sympativarsel”, enligt pressinfo från LO.
”Det är en principfråga som rör allas löner. Vi ruckar inte på kraven i LO:s samordning”, kommenterar LOs avtalssekreterare Torbjörn Johansson.
Förbunden ska själva välja ”lämpliga åtgärder”.
”Varje motpart på arbetsgivarsidan som försöker sänka något av våra gemensamma krav ska veta att vi i samordningen har lovat varandra det här. Står vi inte upp för förbundsmedlemmar på ett avtalsområde riskerar det att trycka ner villkoren för medlemmar på andra delar av arbetsmarknaden”, kommenterar Torbjörn Johansson.
Utvalda kategorier
Rolf van den Brink
DO JOBB
Inga lediga jobbannonser.
