• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

08 Aug 2012

Ljusdals kommunchef avgår – ”politiken har tagit fel väg”

– Som kommunchef måste man ju anpassa sig och följa den väg som politiken tar. Det ingår i rollen. Eller så kliver man av.

– Som kommunchef måste man ju anpassa sig och följa den väg som politiken tar. Det ingår i rollen. Eller så kliver man av. Jag tycker att politiken i Ljusdal tagit fel väg och känner att jag inte vill vara med längre, säger han.
 
Nicklas Bremefors anställdes som kommunchef under förra mandatperioden, 2009, men väljer nu alltså att avgå.
 
Bakgrunden är den politiska situation som uppstod efter valet 2010 och som innebar att det inte finns någon tydlig politisk majoritet i kommunen längre. Istället styrs kommunen genom en hoppande majoritet.
 
Han säger att det dykt upp många frågor där han och politiken inte delar åsikt. Bland annat handlar det om kommunens utveckling, en fråga som var aktuell när han klev på uppdraget men som nu fallit bort.
 
Dessutom är Nicklas Bremefors kritisk till det faktum att han, som högste ansvarige tjänsteman och chef över förvaltningscheferna, inte får vara med och rekrytera den nya utbildningschefen.
– Istället är det politiken som ska anställa, vilket jag inte tycker går. Personligen känns det märkligt att man fattar ett sådant beslut, säger han.
 
Han sitter kvar i sex månader under tiden som en ny kommunchef hittas. Därefter återvänder han till sin förra tjänst som ekonomichef. Vad som händer med de två tjänster – redovisningschefen och budgetchefen – som skapades för att fylla ut hans roll är oklart.
– Det ligger ju inte på mitt bord längre, jag vet inte riktigt hur de tänker.
 
Ni tappar samtidigt er tillförordnande utbildningschef?
– Först tappade vi den ordinarie utbildningschefen som kom på kant med politiken. Politiken hade inget förtroende för utbildningschefen. Sedan dess har vi haft en tillförordnad utbildningschef i väntan på att man ska rekrytera en ny. Men eftersom rekryteringen nu dragit ut på tiden kände han, som är pensionär, att det skulle ta på tok för lång tid. Han vill hellre vara pensionär. 

Ardalan

ardalan@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

politik

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-08-04, 15:11

Över hälften tackade nej till statministerns kulturmingel

Fler än hälften tackade nej till statsminister (m) Ulf Kristerssons mingel den 1 augusti 2026 för personer i de kreativa och kulturella branscherna, i samband med Pride-veckan.

kulturpolitik
2026-07-21, 02:51

Lars Lerin och pr-konsulter – Ulf Kristersson bjuder 115 kreativa till Sagerska

Den 1 augusti håller statsminister Ulf Kristersson (m) en mottagning i Sagerska palatset för att ”uppmärksamma kulturella och kreativ branscher” i samband med att Prideveckan körgång. Flera pr-konsulter, politiker och influerare, men även konstnärer och författare, finns med bland de 115 inbjudna. Här är hela listan.

kulturpolitik
2026-07-17, 06:03

Politiker pratar på Way out West

Två politiker är klara när musikfestivalen Way out West återinför samtal i programmet. Programledare är Messiah Hallberg, som vanligtvis leder Svenska Nyheter i SVT.

politik
2026-06-23, 17:41

”Ebba Buschs Sverigedröm kräver hårdare auktoritet”

Retorikkonsulten Camilla Eriksson analyserar partiledartalen i Almedalen via sin proprietära varumärkesmodell Field of Meaning. Först ut är KD-ledaren Ebba Busch tal.

almedalen 2026politik
2026-06-23, 12:10

Bakom M-avhoppet i Karlstad

Moderaten Christian Holm lämnar sina politiska uppdrag i Karlstad kommun och drar tillbaka sin kandidatur inför höstens riksdagsval. Flera källor pekar ut anledningen.

politik
2026-06-22, 12:13

Regeringens nya filmpolitik sågas

Regeringen har knappt presenterat sin proposition ”Ny politisk inriktning för ett starkare filmland”, förrän den sågas.

kulturpolitik
2026-06-22, 06:28

Magdalena Andersson (s) turistkampanjar

Nej det blir inte Botkyrka när partiledaren (s) Magdalena Andersson ger sig ut på en två dagars valturné i Sverige. Dock blir det flera klassiska turistorter.

politikval 2026
2026-06-16, 07:48

Gruvbolag och branschorganisation halvjublar över skrotat uran-veto

Gruvindustrins branschorganisation pratar om ”ett steg framåt och två bakåt” när det gäller riksdagens beslut att likställa tillståndsprövningen av brytning av uran med andra metaller. Gruvföretaget District Metals lovar att fortsätta att lobba för att uranbrytning ska ske i Sverige.

lobbyingopinionsbildningpolitik
2026-06-16, 07:24

TCO och ST kritiska till regeringens beslut om tjänstemannaansvar

Den fackliga centralorganisationen TCO och dess medlemsförbund ST är kritiska till att riksdagen klubbade igenom propositionen Ett utökat straffrättsligt tjänstemannaansvar.

opinionsbildningpolitik
2026-05-11, 06:14

STUDIE: Väljarna straffar partier hårdare än de belönar

Väljare straffare undermåliga prestationer hårdare än de belönar goda. Information är avgörande för att bygga förtroende. Det visar en studie från Göteborgs Universitet.

politikUndersökning & Analys
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Över hälften tackade nej till statministerns kulturmingel
  • Toppolitikerna”valfärdar” till Piteå
  • Geelmuyden Kiese ökar – men vänder till förlust
  • SKR hämtar presschef från Region Stockholm
  • 2 miljoner i vinst per anställd hos Lumo

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram