• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

14 Mar 2014

Lärarnas Riksförbund: (m) och (s) i ett ”chicken race” om skolan

– Det är inte tu tal om att vi behöver fler lärare. Annars står vi inför en enorm lärarbrist, inte minst inom naturvetenskapliga ämnen och i all språkundervisning förutom engelska, säger Bo Jansson som är förbundsordförande för Lärarnas Riksförbund.  Men regeringens löfte om 9 000 nya platser till lärarutbildningen imponerar inte på Bo Jansson. 

– Det är inte tu tal om att vi behöver fler lärare. Annars står vi inför en enorm lärarbrist, inte minst inom naturvetenskapliga ämnen och i all språkundervisning förutom engelska, säger Bo Jansson som är förbundsordförande för Lärarnas Riksförbund. 

Men regeringens löfte om 9 000 nya platser till lärarutbildningen imponerar inte på Bo Jansson. 

– Om fler platser inte omedelbart följs upp av förbättrade villkor och höjda lärarlöner kommer inte fler att vilja söka till lärarutbildningen. En markant löneökning skulle få ett enormt signalvärde och locka presumtiva lärarstudenter. 

Och att utbildningsminister Jan Björklund (fp) och staten inte har huvudmannaansvaret för skolan leder till vad som både är Lärarnas Riksförbunds moment 22 och huvudfråga under valrörelsen, ett återförstatligande av skolan. 

– Kommunerna är helt självbestämmande och då vi har ett antal kommuner där kommunpolitikerna inte vill göra nödvändiga prioriteringar för skolan har vi ett stort nationellt problem framför oss. 

Enligt Bo Jansson växer stödet för ett återförstatligande bland riksdagsledamöterna och han anser att politikerna på riksnivå har förstått betydelsen av ett lönelyft för lärarkåren. 

– Nästan varenda riksdagsledamot som vi träffar säger "oj, vi måste satsa på lärarlönerna" och avslutar med orden "men lycka till, och kämpa på!" eftersom de inte har någon makt över lönebildningen. 

Har Lärarnas Riksförbund en mer avslappnad relation till riksdagsledamöterna till följd av att de numera kan lämpa över ansvaret till kommunerna?

– Ja, det man nog säga. Vi får väldigt gott gehör som riksdagspolitikerna och det kan bero på att de idag inte har möjlighet att ta det fulla ansvaret. Det kan också bero på att det är valår. För varje månad som går blir riksdagsmän mer och mer intresserade av utbildningspolitik.

Vem blir du mest besviken på om ni inte får igenom era frågor?

– De som får ansvaret efter valet och det handlar inte bara om riksdagsmajoriteten utan också ute i kommunerna. Nu är det lätt att lova. Det är inte riktigt så att partierna bjuder över varandra men det är ett slags "chicken race" över det hela. 

Vilket ansvar har Lärarnas Riksförbund för dagens lönenivåer och i förlängningen lärarnas status?

– Vi sluter ju avtal och kämpar så hårt vi kan. Senast 2012 fick vi mer än de andra kommunala grupperna eftersom vi drev på så mycket om "10 000 mer" (10 000 kronor mer i månadslön, red. anm.). Vi är ofta överens med SKL men när avtalsperioden är över kan vi konstatera att inga större satsningar gjorts. 
 
Oscar Örum

oskar

rahlenoskar@gmail.com

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

politik

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-09-03, 07:16

Moderater vill förstatliga energibolag

Moderaterna i Region Skåne och Kävlinge vill förstatliga kärnkraftsbolag.

energipolitik
2026-08-26, 16:54

Macron till Sverige – signerar ifrågasatt fregattaffär

UPPDATERAD. Statsrådsberedningen bekräftar nu att statsminister Ulf Kristersson (m) tar emot Frankrikes president Emmanuel Macron på måndag. Sannolikt ska de två ledarna signera Sveriges inköp av franska fregatter, en affär som ifrågasätts av expertis som Dagens Opinion har varit i kontakt med.

politik
2026-08-19, 05:45

Så många såg Bonniers partiledardebatt

Bonniertidningarna Dagens Industri och Expressens partiledardebatt under ledning av Ylva Johansson och Viktor Barth-Kron i måndags drog över 700 000 tittare.

medierpolitik
2026-08-17, 06:35

Halverad vinst för Randello (c)

Inför valåret halverades vinsten i Centerpartiets investmentbolag Randello.

Affärerpolitik
2026-08-11, 12:50

Centerpartiet tar Loveable till riksdagen

UPPDATERAD. Torsdagen den 13 augusti 2026 tar Centerpartiet den svenska ai-uppstickaren Loveable till Riksdagen. Tanken är att Loveable ska lära ledamöterna att utveckla ai-tjänster.

artificiell intelligenspolitik
2026-08-04, 15:11

Över hälften tackade nej till statministerns kulturmingel

Fler än hälften tackade nej till statsminister (m) Ulf Kristerssons mingel den 1 augusti 2026 för personer i de kreativa och kulturella branscherna, i samband med Pride-veckan.

kulturpolitik
2026-07-21, 02:51

Lars Lerin och pr-konsulter – Ulf Kristersson bjuder 115 kreativa till Sagerska

Den 1 augusti håller statsminister Ulf Kristersson (m) en mottagning i Sagerska palatset för att ”uppmärksamma kulturella och kreativ branscher” i samband med att Prideveckan körgång. Flera pr-konsulter, politiker och influerare, men även konstnärer och författare, finns med bland de 115 inbjudna. Här är hela listan.

kulturpolitik
2026-07-17, 06:03

Politiker pratar på Way out West

Två politiker är klara när musikfestivalen Way out West återinför samtal i programmet. Programledare är Messiah Hallberg, som vanligtvis leder Svenska Nyheter i SVT.

politik
2026-06-23, 17:41

”Ebba Buschs Sverigedröm kräver hårdare auktoritet”

Retorikkonsulten Camilla Eriksson analyserar partiledartalen i Almedalen via sin proprietära varumärkesmodell Field of Meaning. Först ut är KD-ledaren Ebba Busch tal.

almedalen 2026politik
2026-06-23, 12:10

Bakom M-avhoppet i Karlstad

Moderaten Christian Holm lämnar sina politiska uppdrag i Karlstad kommun och drar tillbaka sin kandidatur inför höstens riksdagsval. Flera källor pekar ut anledningen.

politik
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • L-minster till Kreab
  • Novus vs Infostat: Minst överens om L
  • Jan Emanuel och Alexander Ernstberger frontar…
  • Veckans Brief 26: Neutrala Företagarna politiserat *…
  • Preems pa-chef byter raffinaderi mot förarhytt

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram