I fredags gjorde Ulla-Carin Karlsson sin sista dag som sekreterare för partistyrelsen, VU och partiledningen. I den rollen jobbade hon nära partisekteraren Acko Ankarberg Johansson. Efter valet har hon även tjänstgjort som sekreterare åt Göran Hägglund.
– Det känns vemodigt men nu har jag valt att gå vidare till andra spännande saker, säger Ulla-Carin Karlsson, som avtackades med tal, presenter och blommor.
Acko Ankarberg Johansson är den sista i en rad partisekreterare som Ulla-Carin Karlsson varit hos. Hon har även arbetat för partiet i Stockholms stadshus, åt borgarrådet Alf T Samuelsson, som ansvarade för miljö- och idrottsfrågor.
Därefter kallade dåvarande partiledare Alf Svensson in henne som sekreterare. Hon stannade hos honom till att han valdes in i Europaparlamentet 2009.
Inför valet 2010 var representerade hon Kristdemokraterna i Alliansens kampanjstab.
– Tillsammans med en kollega från C, Fp och M ansvarade vi för allt som partiledarna gjorde tillsammans under det året. Det var ett mycket spännande år som innehöll många varierande uppgifter och stort ansvar.
Ulla-Carin Karlsson var således inblandad i att hyra det tåg som, tillsammans med partiledarna, regeringsrepresentanter och ett 40-tal journalister, tuffade igång en medialt välbevakad tvådagarsturné.
Vad har varit roligast under din tid hos Kristdemokraterna?
– Det är svårt att välja ut något speciellt. Jag har haft förmånen att ha varierande uppdrag och fått arbeta tillsammans med många spännande personer.
Är du besviken på att Göran Hägglund stal all uppmärksamhet genom att meddela sin avgång samma dag som du tackades av?
– Absolut inte! Göran Hägglund hade ju den goda smaken att lägga sin presskonferens klockan 11 eftersom han visste att jag skulle avtackas på eftermiddagen, säger Ulla-Carin Karlsson med ett leende.
Oscar Örum
Utvalda kategorier


Rolf van den Brink
DO JOBB
Inga lediga jobbannonser.