• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

28 Feb 2013

Kommunal och SKL överens om ungdomsjobb ‑ väntar på pengar från regeringen

– Jag tror vi är först ut med att skriva avtal, efter att det började pratas om jobbpakten. Vi har en halv miljon anställda och det kan bli många ungdomsjobb, säger Agneta Jöhnk avdelningschef på avdelningen för arbetsgivarpolitik på SKL.

– Jag tror vi är först ut med att skriva avtal, efter att det började pratas om jobbpakten. Vi har en halv miljon anställda och det kan bli många ungdomsjobb, säger Agneta Jöhnk avdelningschef på avdelningen för arbetsgivarpolitik på SKL.
 
SKL vill få in fler ungdomar inte minst inom vård och omsorg eftersom arbetsstyrkan börjar bli allt mer pensionsmogen. Avtalet ligger inom ramen för idén bakom jobbpakten. Arbetsgivarna ger arbete och lön till 75 procent. Resten av tiden läggs på utbildning och yrkesintroduktion. Detta under ett år och upp till 25 års ålder.
 
Hur många jobb kan skapas för ungdomar?
– Det har vi inte. Det beror väldigt mycket på hur staten ska stimulera arbetsgivarna att anställa ungdomar att handla och se till att det finns resurser för handledning och utbildning. I dag har vi inte räknat på det. Blir det inga statliga medel blir det nog få nya jobb.
 
Det behövs pengar till bland annat utbildning av handledare, handledare och ersättning för de 25 procent som inte arbetsgivaren står för.

Men hur mycket pengar det blir från staten, vet inte parterna.
 

– Vi har inte fått några besked alls. De jobbar väl med det i både vår- och höstproppen. Men först nästa år kommer det mer pengar.
 
Vad innebär avtalet?
– Att våra kommuner tillsammans med Kommunal kan bestämma vilka yrkesgrupper som ska omfattas lokalt av detta. Det behöver inte bara vara vård utan också jobb som vakteri och fritis. Nu måste man jobba vidare med det lokalt.

oskar

rahlenoskar@gmail.com

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

politik

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-03-04, 15:57

Fackförbund, V och SKR rasar mot regeringens skattebroms

Idag har regeringen tagit emot utredningen som föreslår en skattebroms för kommuner och regioner. Sveriges kommuner och regioner (SKR), Facken i välfärden och Vänsterpartiet ryter ifrån.

opinionsbildningpolitik
2026-03-04, 15:06

Klart nu: Lobbyregistret införs under sommaren

Nu har regeringen lämnat över remiss som ska ligga till grund för ett riksdagsbeslut om ett lobbyregister till lagrådet.

lobbyingopinionsbildningpolitik
2026-02-23, 11:00

Så säljer Ebba Busch (kd) in AI-Sverige till Indien

Den 19 februari höll näringsminister Ebba Busch (kd) ett anförande på India AI Impact Summit i New Delhi och passade på att sälja in Sverige.

artificiell intelligenspolitik
2026-02-20, 16:43

Här är regeringens ai-strategi

Idag släppte regeringen en 24 sidor omfattande ai-strategi. Här är de viktigaste delarna.

artificiell intelligenspolitik
2026-02-19, 07:37

LUF: Förstagångsväljarna avgör valet

UNGDOMSFÖRBUNDEN OCH VALET. I en serie artiklar berättar de politiska ungdomsförbunden om vad de tror avgör valet och ger råd till moderpartierna. Sist ur är Anton Holmlund, ordförande LUF

politikval 2026
2026-02-16, 15:02

SSU: Ungdomarna avgör valet

UNGDOMSFÖRBUNDEN OCH VALET. I en serie artiklar berättar de politiska ungdomsförbunden om vad de tror avgör valet och ger råd till moderpartierna. Femma ut är SSUs förbundssekreterare Lotta Wiechel.

politikval 2026
2026-02-16, 07:55

Företagarna vill få fram politik för ägarskiften

Intresseorganisationen Företagarna driver på för ett nytt politikområde: reformer som ska underlätta ägarbyten i företag.

opinionsbildningpolitik
2026-02-16, 07:43

V och MP håller gemensam pressträff

Miljöpartiet och Vänsterpartiet håller gemensam pressträff.

politik
2026-02-13, 10:56

Politisk strid om reformutrymmet för nästa mandatperiod

Det blåser upp en politisk strid om reformutrymmet för nästa mandatperiod.

politik
2026-02-13, 09:25

S presenterar plan på att stoppa vinster i skolan

Socialdemokraterna vill ta bort vinsterna ur skolan under nästa mandatperiod i två steg.

politik
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”

2025-03-16, 13:55

”Northvolt visar vägen för nya påverkansmetoder – och böcker”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Scouterna: Moderaterna använder vårt varumärke utan…
  • Sex ska stärka Nords pr-erbjudande
  • The Labyrinth värvar chef från Geelmyuden Kiese
  • Veckans Brief 7: Pr-slaget om fregatterna * 16…
  • Moderaterna släpper ai-valfilm

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram