Det är riksdagsledamoten Christer Nylander som lett arbetet. Han berättar att ett färdigt förslag läggs fram om drygt en vecka.
– Vi är precis i slutspurten och gör slutredigeringar, säger han.
Det nya programmet kommer ersätta Folkpartiets nuvarande partiprogram från 1997 och lyfter enligt Christer Nylander fram miljö- och klimatfrågorna på ett tydligare sätt. Programmet präglas annars av globaliseringens utmaningar och hur Sverige ska få till en mer flexibel arbetsmarknad och långsiktigt stärka konkurrenskraften samt klara välfärden, summerar han.
– Vi fick väldigt ett väldigt kortfattat direktiv som handlade om att vi ska skriva ett liberalt partiprogram som präglas av globaliseringens utmaningar och har haft ett ganska öppet mandat.
Programkommittén har jobbat i en öppen process och tagit emot synpunkter från tusentals folkpartister runt om i landet genom bland annat enkäter. Såväl medlemmar som icke-medlemmar har mejalt och skickat brev, och Christer Nylander har själv åkt land och rike runt för att lyssna in medlemmarna.
När förslaget väl presenteras kan medlemmarna komma med sina åsikter innan landsmötet i november, där programmet slutligen ska klubbas.
Centerpartiet fick ju mycket uppmärksamhet för sitt idéprogram där de tog ut svängarna. Väntar något liknande för er?
– Jag hoppas att vi får en hel del diskussioner kring vårt program också, men i så fall att det handlar om de stora samhällsutmaningarna som Sverige står inför, det som vi fokuserat på.
Utvalda kategorier
Rolf van den Brink
DO JOBB
Inga lediga jobbannonser.
