Det är en pigg statsminister Fredrik Reinfeldt som inleder partiledardebatten. Framförallt skämtar han om oppositionens splittring.
– Ja, statsministern är väl förberedd och det är klart att oppositions splittring och regeringsfrågan är deras svaga punkt., säger Daniel Valiollahi, pressekreterare hos Fredrik Reinfeldt.
Jonas Sjöstedt, partiledare för Vänsterpartiet, gör en kort kaffepaus och kommer ut från kammaren:
– Jag tycker att statsministern är ovanligt hård i sin retorik. Nästan på gränsen till att vara övertänd. Jag tror att Fredrik Reinfeldt har behov att visa sig överenergisk, säger Jonas Sjöstedt.
Ulf Kristofersson, politisk reporter och kommentator på TV4, håller med om att debatten är ovanligt hård.
– Det är slaget om Sverigebilden. Om berättelsen. Statsministern och regeringen målar fram en positiv bild om att sysselsättningen har ökat medan oppositionen kör motsatsen. Om massarbetslösheten.
Den mest raljanta repliken hittills kom från Göran Hägglund, Kristdemokraternas ledare:
– De rödgröna driver en hästlasagne-politik, sa han.
Tonchi Percan
Utvalda kategorier
Rolf van den Brink
DO JOBB
Inga lediga jobbannonser.

