Detta efter att Aktuellt i Politiken först avslöjat att hon kandiderar som efterträdare som ordförande för S-kvinnor efter Lena Sommestad, som ska sluta.
Detta ska hon ha stämt av Gunnar Axén (m), ordförande för Socialförsäkringsutredningen.
Dock kom det andra besked från Socialdepartementet där socialförsäkringsministern Ulf Kristersson äger frågan. Och Dagens Nyheter kom så med beskedet att Irene Wennemos kandidatur inte går att förena med utredningsuppdraget, något som ska ha bekräftats av Ulf Kristerssons statssekreterare Christina Lundmark genom pressekreteraren Johan Stuart.
Till Dagens Opinion meddelar Gunnar Axén:
‑ Utredningens arbete, som leds av den parlamentariska kommittén, går vidare som planerat. Jag har uppskattat samarbetet med Irene och hon har utfört ett gediget arbete som utredningens huvudsekreterare.
Vem tog beslutet?
‑ Det är regeringen som tillsätter huvudsekreterare. Irene slutar på egen begäran efter en uppgörelse med regeringen, säger Gunnar Axén, och hänvisar till Socialdepartementet.
‑ Det är regeringen som tillsätter huvudsekreterare. Irene slutar på egen begäran efter en uppgörelse med regeringen, säger Gunnar Axén, och hänvisar till Socialdepartementet.
Utvalda kategorier
Rolf van den Brink
DO JOBB
Inga lediga jobbannonser.
