– Det vet vi inte. Vi ska ta del av propositionen och naturligtvis diskutera saken med våra huvudmän på utrikesdepartementet, säger Invest Swedens kommunikationschef Loth Hammar.
Enligt propositionen, som läggs fram i dag, skulle en sammanslagning av organisationerna effektivisera exprt- och investeringsfrämjandet.
Vad tycker ni om förslaget?
– Det är ju en ägarfråga. Om våra huvudmän vill organisera export- och investeringsfrämjandet på annat sätt, då är det deras beslut. Vår förhoppning är att investeringsfrämjandet får en tydlig och prioriterad roll, även i en annan form av organisation.
I december fick Invest Sweden kritik från Statskontoret för att ha blåst upp siffrorna på hur många jobb som skapats i Kina.
Invest Sweden har fem kontor i utlandet med totalt 80 anställda, varav hälften i Sverige. Exportrådet har drygt 60 utlandskontor, med 300 personer utomlands och 170 i Sverige.
Anslaget för år 2012 är 56,9 miljoner kronor.
Ardalan Samimi
Utvalda kategorier


Rolf van den Brink
DO JOBB
Inga lediga jobbannonser.