• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

18 Sep 2025

Hon tar över som vd på Geelmuyden Kiese

Det blir en intern förmåga som tar över vd-stolen på pr-byrån Geelmuyden Kiese efter Carolin Wiken som har avgått men som jobbar kvar som partner på byrån.

Vd-rollen har den senaste tiden besatts av Leif Geiger från ägarbolaget Paritee. Men nu står det klart att Sara Wikberg tar över som ny vd. Hon kom in i byrån efter förvärv av hennes egna byrå Wikberg&Frisk i september 2023. Sedan dess har hon varit byråchef och ansvarig för byråns erbjudande inom marknadskommunikation.

”Hon har framgångsrikt utvecklat den interna kulturen och bidragit till att stärka byråns position på marknaden och skapa nya affärsmöjligheter. Under det senaste året har Leif Geiger lett Geelmuyden Kiese i Stockholm, med stöd från Sara Wikberg. Under deras ledning har vi sett stark tillväxt, ökad kundnöjdhet och medarbetare som trivs. Det är därför naturligt att Sara nu tar det fulla ansvaret och fortsätter den positiva resan, medan Leif kan fokusera ännu mer på Paritee-projekt”, kommenterar Karne Lykkebo, koncernchef på Geelmuyden Kiese.

– Vi har en unik position, intressanta kunduppdrag och några av branschens mest drivna och smarta medarbetare. Under mina två år på Geelmuyden Kiese har jag upplevt en sällsynt förmåga att gifta ihop samhällsanalys och förståelse för komplexa regulatoriska utmaningar med kreativa lösningar och ofta bortglömda perspektiv. Det ser jag särskilt mycket fram emot att bygga vidare på tillsammans med teamet, programförklarar Sara Wikberg.

När du tar över som vd, vilka tre saker ska du prioritera under det närmaste året?
– Samma tre saker som alltid står i fokus; att fortsätta utveckla ett ambitiöst, kompetent och starkt team, fortsätta utveckla våra kundrelationer och uppdrag, och säkra en god ekonomi. Det är grundpelarna som allt utgår ifrån.

Vilka tillväxtmål har ni satt upp?
– Vår ambition är 10-20 procent årlig växt och marginalförstärkning. Vi har mer än dubblerat affären i Sverige sedan Paritee tog över som ägare 2022.

Vad får du för lön?
– Det är för mig att känna till och för er att ta reda på när jag har deklarerat.

En längre artikel om vd-skiftet kommer i dagens utgåva av Veckans Brief, prenumerera här: prenumerera@dagensopinion.se

Rolf van den Brink

Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.

rolf@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

arbetarrörelserpr

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2025-11-07, 14:57

Sex nya i SDs styrelse

Med suppleanterna inräknade föreslås Sverigedemokraternas valberedning sex nya namn i styrelsen samtidigt som riksdagsledamoten Jessica Stegrud petas ut styrelsen.

arbetarrörelserpolitik
2025-11-06, 18:16

Tre nya i Läkarförbundets styrelse

Halva styrelsen var uppe till omval i Sveriges Läkarförbunds styrelse. Tre nya kom in.

arbetarrörelser
2025-11-06, 00:51

Papperskoncerner sparkar kommunikatörer

De två papperskoncernerna Billerud och Stora Enso minskar sina kommunikationsavdelningar. Flera tunga namn har lämnat. Pia Rosin, kommunikationsdirektör, började i juni 2024 på Billerud. Sedan dess har flera medarbetare lämnat kommunikationsavdelning, bland annat bolagets chef för globala medierelationer, Robert Pletzin, som numera återfinns på pr-byrån Geelmyuden Kiese.

arbetarrörelser
2025-11-04, 07:37

Här är Centerpartiets nya partiledare

Klockan tio idag håller Centerpartiet pressträff med valberedningen som ska presentera en efterträdare till Anna-Karin Hatt som har avgått som partiledare.

arbetarrörelserpolitik
2025-11-04, 06:43

Wallenberg kan bli Årets AI-svensk 2025

Fem finalister är utsedda i branchorganisationen TechSveriges utmärkelse Årets AI-svensk 2025.

arbetarrörelserartificiell intelligens
2025-11-03, 15:38

Talskrivare (m) blir politisk redaktör

Sydsvenskans ledarredaktion hämtar i en chef som tidigare har varit talskrivare åt den förra statsministern (m) Fredrik Reinfeldt.

arbetarrörelsermedieropinionsbildning
2025-11-03, 13:46

Mixat intresse när Stegra bjuder riksdagen på middag

Gröna stålbolaget Stegra bjuder tre utskott på middag i morgon, tisdagen 4 november. Det bjuds på ”dryck och enklare mat”. Det pratas på sina håll om en bojkott mot tillställningen.

lobbyingpolitikpr
2025-11-03, 08:56

P4 Country-ledare blir jägarredaktör

Tidningen Jakt & Jägare har jagat fram en chefredaktör med ena benet i country & western och SR.

arbetarrörelsermedier
2025-10-31, 09:58

Västsvenska Handelskammaren flyger in vd från Swedavia

Västsvenska Handelskammarens nya vd brinner för att få till en samverkan mellan näringsliv och det offentliga som skapar förflyttningar.

arbetarrörelser
2025-10-31, 06:11

Kemiindustrim får ny komchef

Ikem (Innovations- och kemiindustrierna i Sverige) har hittat en ny kommunikationschef.

arbetarrörelser
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2025-06-19, 09:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 09:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”

2025-03-16, 12:55

”Northvolt visar vägen för nya påverkansmetoder – och böcker”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Messiah Hallberg och Anders Holmberg slåss om…
  • Veckans Brief 35: Brottsmisstänkt utgav sig som…
  • Papperskoncerner sparkar kommunikatörer
  • Magda Gad tror på gräsrotsfinansiering –…
  • Kampanjen som ska lansera Simona Mohamsson (l)

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram