• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

18 Sep 2025

Hon tar över som vd på Geelmuyden Kiese

Det blir en intern förmåga som tar över vd-stolen på pr-byrån Geelmuyden Kiese efter Carolin Wiken som har avgått men som jobbar kvar som partner på byrån.

Vd-rollen har den senaste tiden besatts av Leif Geiger från ägarbolaget Paritee. Men nu står det klart att Sara Wikberg tar över som ny vd. Hon kom in i byrån efter förvärv av hennes egna byrå Wikberg&Frisk i september 2023. Sedan dess har hon varit byråchef och ansvarig för byråns erbjudande inom marknadskommunikation.

”Hon har framgångsrikt utvecklat den interna kulturen och bidragit till att stärka byråns position på marknaden och skapa nya affärsmöjligheter. Under det senaste året har Leif Geiger lett Geelmuyden Kiese i Stockholm, med stöd från Sara Wikberg. Under deras ledning har vi sett stark tillväxt, ökad kundnöjdhet och medarbetare som trivs. Det är därför naturligt att Sara nu tar det fulla ansvaret och fortsätter den positiva resan, medan Leif kan fokusera ännu mer på Paritee-projekt”, kommenterar Karne Lykkebo, koncernchef på Geelmuyden Kiese.

– Vi har en unik position, intressanta kunduppdrag och några av branschens mest drivna och smarta medarbetare. Under mina två år på Geelmuyden Kiese har jag upplevt en sällsynt förmåga att gifta ihop samhällsanalys och förståelse för komplexa regulatoriska utmaningar med kreativa lösningar och ofta bortglömda perspektiv. Det ser jag särskilt mycket fram emot att bygga vidare på tillsammans med teamet, programförklarar Sara Wikberg.

När du tar över som vd, vilka tre saker ska du prioritera under det närmaste året?
– Samma tre saker som alltid står i fokus; att fortsätta utveckla ett ambitiöst, kompetent och starkt team, fortsätta utveckla våra kundrelationer och uppdrag, och säkra en god ekonomi. Det är grundpelarna som allt utgår ifrån.

Vilka tillväxtmål har ni satt upp?
– Vår ambition är 10-20 procent årlig växt och marginalförstärkning. Vi har mer än dubblerat affären i Sverige sedan Paritee tog över som ägare 2022.

Vad får du för lön?
– Det är för mig att känna till och för er att ta reda på när jag har deklarerat.

En längre artikel om vd-skiftet kommer i dagens utgåva av Veckans Brief, prenumerera här: prenumerera@dagensopinion.se

Rolf van den Brink

Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.

rolf@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

arbetarrörelserpr

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2025-12-30, 10:09

Minskad förlust för Carve

Pa-byrån Carve tappade intäkter men minskade förlusten under det senaste räkenskapsåret (brutet i juli).

Affärerpr
2025-12-29, 10:06

Attendo vässar komm- och pa-teamet

Inför 2026 vässar vårdföretaget Attendo sitt kommunikations- och public affairs-team med en nyvärvad duo.

arbetarrörelser
2025-12-22, 09:48

Schibsted skaffar nordisk tv-chef

Schibsted som producerar tv och poddar inom varumärken som TV4, MTV, Aftonbladet, SvD, VG och Aftenposten skaffar en nordisk chef för ljud och video-produktionen.

arbetarrörelsermedier
2025-12-17, 08:22

Tidigare borgarrådssekreterare till Vårdföretagarna

Branschföreningen Vårdföretagarna rekryterar en tidigare borgarrådssekreterare i Stockholms stad.

arbetarrörelser
2025-12-16, 14:47

Manifest stuvar om när ägaren går till Bokmässan

Pr-byrån Manifest med säte i Göteborg har anställt nya medarbetare och tagit in tre partners. Samtidigt lämnar en av huvudägarna byrån.

Affärerarbetarrörelserpr
2025-12-16, 11:07

Paritee köper brittiskt analysbolag

Byråkoncernen Paritee köper en brittisk byrå med svensk vd.

Affärerpr
2025-12-15, 10:37

Andréasson värvar trio – trappar upp inom pa

Pr-byrån Andréasson PR värvar en trio bland annat för att stärka byrån inom public affairs.

arbetarrörelser
2025-12-11, 14:28

Kärnkraftsstrateg blir landshövding

Södermanland får en ny landshövding som i dag jobbat för att få ny kärnkraft på plats i Sverige.

arbetarrörelser
2025-12-11, 10:24

Från smedja till härd hos Fortum

Den finska energikoncernen Fortum hämtar en kommunikationsansvarig för kärnkraftsportföljen på tankesmedjan Timbro.

arbetarrörelser
2025-12-10, 13:58

L hämtar komchef från Gullers

Lagom till valrörelsen rekryterar Liberalerna en kommunikationschef från kommunikationsbyrån Gullers Grupp.

arbetarrörelserpolitik
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”

2025-03-16, 13:55

”Northvolt visar vägen för nya påverkansmetoder – och böcker”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • HiQ värvar pr-byråchef
  • Hon blir ny generaldirektör för Konsumentverket
  • Attendo vässar komm- och pa-teamet
  • Elisabeth Svantesson (m) rekordrekryterar ny GD till…
  • Hon tar över som vd på Geelmuyden Kiese

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram