Myndigheten ansvarar för register och it-tjänster som hanterar medborgarnas läkemedel. Myndigheten bygger till stora delar på bolaget Apotekens Service. De flesta av de anställda har valt att följa med till myndigheten, berättar Eva Reimers, som tidigare var kommunikationschef på bolaget, men nu har samma tjänst på E-hälsomyndigheten.
– Det har kommit in några ytterligare personer från regeringskansliet och om vi får ett utvdigat uppdrag kommer vi att ta in fler, säger hon.
Sedan tidigare är det känt att Torsten Håkansta är myndighetens generaldirektör. Han jobbade tidigare som vd för företaget Aktriva och har även varit vd för Proliva där bland andra Cityakuten, Medicinsk Röntgen och Stockholm Heart Center ingår.
Stabschef för myndigheten är Mats Nilsson, som hämtas från regeringskansliet. Därifrån hämtas även hr-chefen Solveig Persson. Cecilia Marlow, tidigare bland annat Kronans droghandel, är ansvarig för verksamhetsstöd på myndigheten. Eva Leach, projektledare för individuella hälsokonton på Apotekens Service blir avdelningschef för Hälsa för mig på E-hälsomyndigheten. Även Ulla Lilla Berg, som blir chef för avdelning för recept, statistik och godkännande, kommer från Apotekens Service.
Utvalda kategorier
Rolf van den Brink
DO JOBB
Inga lediga jobbannonser.
