• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

06 Mar 2014

Här är förslaget till ny MP-styrelse

Valberedningen föreslår att partistyrelsen även i fortsättningen består av 17 ledamöter, inklusive språkrören. Men några större förändringar föreslås inte, utan valberedningen behåller nästan samtliga nuvarande ledamöter.

Valberedningen föreslår att partistyrelsen även i fortsättningen består av 17 ledamöter, inklusive språkrören. Men några större förändringar föreslås inte, utan valberedningen behåller nästan samtliga nuvarande ledamöter. Detta för att valberedningen anser det bättre att ”behålla det nuvarande laget” under ett valår.
 
– Det är val i år och den partistyrelse som vi har nu har ju lagt upp planerna för valrörelsen och förhandlingarna efter valet. Vi tror att det är bäst att fortsätta med det gänget, säger Joakim Larsson, sammankallande i riksvalsberedningen.
 
Valet sker under Miljöpartiets kongress i Göteborg 30 maj-1 juni.
 
Det enda namnet som saknas från tidigare är Bayram Uludag. Istället föreslås Mursal Isa för nyval. Språkrören Åsa Romson och Gustav Fridolin ingår även de i styrelsen, vars ledamöter sitter i två år.
 
Riksvalberedningens förslag till styrelseledamöter 2014-2016:
Maria Ferm, Stockholm, 28 år, (invald i PS 2012)
Mursal Isa, Borlänge, 32 år (nyval)
Göran Hådén, Härnösand, 33 år (invald i PS 2012)
Jon Karlfeldt, Stockholm, 32 år (invald i PS 2010)
Lennart Olsen, Upplands Väsby, 70 år (invald i PS 2008)
Yvonne Ruwaida, Stockholm, 43 år (invald i PS 2006, även 1996-1999, i PSAU sedan 2006)
Helene Öberg, Stockholm, 34 år (invald i PS 2010, i PSAU sedan 2011)
 
Redan valda (förra årets kongress) och som sitter till 2015:
Max Andersson, Göteborg, 40 år (invald i PS 2008, i PSAU sedan 2012)
Per Bolund, Stockholm, 42 år (invald i PS 2013, i PSAU sedan 2013)
Mats Dahlberg, Jokkmokk, 41 år (invald i PS 2013)
Akko Karlsson, Gamleby (Västervik), 45 år (invald i PS 2007)
Ethel Sjöberg, Göteborg, 74 år (invald i PS 2013)
Karin Svensson Smith, Lund, 57 år (invald i PS 2011)
Karin Thomasson, Östersund, 52 år (invald i PS 2011, i PSAU sedan 2013)
Anders Åkesson, Malmö, 48 år (invald i PS 2013)

Ardalan

ardalan@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

politik

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-09-03, 07:16

Moderater vill förstatliga energibolag

Moderaterna i Region Skåne och Kävlinge vill förstatliga kärnkraftsbolag.

energipolitik
2026-08-26, 16:54

Macron till Sverige – signerar ifrågasatt fregattaffär

UPPDATERAD. Statsrådsberedningen bekräftar nu att statsminister Ulf Kristersson (m) tar emot Frankrikes president Emmanuel Macron på måndag. Sannolikt ska de två ledarna signera Sveriges inköp av franska fregatter, en affär som ifrågasätts av expertis som Dagens Opinion har varit i kontakt med.

politik
2026-08-19, 05:45

Så många såg Bonniers partiledardebatt

Bonniertidningarna Dagens Industri och Expressens partiledardebatt under ledning av Ylva Johansson och Viktor Barth-Kron i måndags drog över 700 000 tittare.

medierpolitik
2026-08-17, 06:35

Halverad vinst för Randello (c)

Inför valåret halverades vinsten i Centerpartiets investmentbolag Randello.

Affärerpolitik
2026-08-11, 12:50

Centerpartiet tar Loveable till riksdagen

UPPDATERAD. Torsdagen den 13 augusti 2026 tar Centerpartiet den svenska ai-uppstickaren Loveable till Riksdagen. Tanken är att Loveable ska lära ledamöterna att utveckla ai-tjänster.

artificiell intelligenspolitik
2026-08-04, 15:11

Över hälften tackade nej till statministerns kulturmingel

Fler än hälften tackade nej till statsminister (m) Ulf Kristerssons mingel den 1 augusti 2026 för personer i de kreativa och kulturella branscherna, i samband med Pride-veckan.

kulturpolitik
2026-07-21, 02:51

Lars Lerin och pr-konsulter – Ulf Kristersson bjuder 115 kreativa till Sagerska

Den 1 augusti håller statsminister Ulf Kristersson (m) en mottagning i Sagerska palatset för att ”uppmärksamma kulturella och kreativ branscher” i samband med att Prideveckan körgång. Flera pr-konsulter, politiker och influerare, men även konstnärer och författare, finns med bland de 115 inbjudna. Här är hela listan.

kulturpolitik
2026-07-17, 06:03

Politiker pratar på Way out West

Två politiker är klara när musikfestivalen Way out West återinför samtal i programmet. Programledare är Messiah Hallberg, som vanligtvis leder Svenska Nyheter i SVT.

politik
2026-06-23, 17:41

”Ebba Buschs Sverigedröm kräver hårdare auktoritet”

Retorikkonsulten Camilla Eriksson analyserar partiledartalen i Almedalen via sin proprietära varumärkesmodell Field of Meaning. Först ut är KD-ledaren Ebba Busch tal.

almedalen 2026politik
2026-06-23, 12:10

Bakom M-avhoppet i Karlstad

Moderaten Christian Holm lämnar sina politiska uppdrag i Karlstad kommun och drar tillbaka sin kandidatur inför höstens riksdagsval. Flera källor pekar ut anledningen.

politik
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Novus vs Infostat: Minst överens om L
  • Veckans Brief 26: Neutrala Företagarna politiserat *…
  • L-minster till Kreab
  • Jan Emanuel och Alexander Ernstberger frontar…
  • Här är S valmanifest

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram