– Unionen är ett stort fackförbund med en viktig grupp medlemmar. Det finns väl en tanke från ledningens sida att organisera det så här med den här tjänsten för att stärka förbundets påverkan och opinionsbildning, säger Mats Engström.
Han är i dag fristående skribent, men har tidigare varit ledarskribent på Aftonbladet, samt arbetat i regeringskansliet, bland annat som statssekreterare på Miljödepartementet och som politiskt sakkunnig på UD.
– Jag har rätt bred kunskap om hur man får fram beslut till sista bokstaven. Både vad gäller opinionsbildning i allmänhet och i hur man förhandlar om lagtexter, enskilda formuleringar och propositioner som kan vara viktiga i slutändan. Jag har erfarenhet både av den allmänna opinionsbildningen och av hantverket kring beslutsfattande.
Mats Engström blir chef för Unionens nya enhet för Politik, opinion och påverkan med ett tjugotal medarbetare
Utvalda kategorier
Rolf van den Brink
DO JOBB
Inga lediga jobbannonser.
