Det skriver Gustav Fridolin i ett debattinlägg i Dagens Nyheter tillsammans med riksdagskollegan Tina Ehn. De hyllar Maud Olofsson beskrivning av hur storstäder och landsbygd glider isär med uttrycket ”den sociala och regionala klyvningen av Sverige”.
Miljöpartiet har låtit riksdagens utredningstjänst undersöka hur regeringens reformer har gynnat olika delar av Sverige och gör analysen att ”de ensidigt gynnat Stockholm på bekostnad av övriga landet”. En analys som knappast skulle delas av Stockholms Handelskammare som tillsammans med Socialdemokraterna försöker driva frågan om att investeringarna i bostäder, vägar och järnvägsspår och lokaltrafik måste öka i huvudstaden.
Miljöpartiet är självkritiskt och skriver: ”Men som ensam politik har skattesänkningarna och försämringarna i trygghetssystemen vidgat klyftorna mellan stad och land. Det är en utveckling som regeringen varit blind för, men som inte heller vi uppmärksammat”.
Miljöparitet tror att sänkta arbetsgivaravgifter för småföretag, gynnad upphandling av lokalproduktion, bibehållna skolor, bibliotek och högskolor och ”åtgärder” mot storstadsbilism, ska kunna svänga utvecklingen.
Utvalda kategorier
Rolf van den Brink
DO JOBB
Inga lediga jobbannonser.