I juni köpte Gullers Grupp Mediegruppen i Sundsvall. I september öppnade Gullers ett dotterbolag i Göteborg. Den 1 maj kör Gullers i gång i Malmö.
– Den ena anledningen är att vi har flera uppdragsgivare som undrar varför vi inte finns i Skåne. För det andra finns mycket av det vi kan i Skåne, sjukvård, läkemedel, innovation, forskning, infrastruktur och utbildning, säger Annika Sjöberg, vd på Gullers.
Gullers Grupp förvärvar byrån Trivector Information, som därmed bryts ur Trivector-koncernen. Annika Sjöberg berättar:
– Vi har tittat länge på att starta i Malmö. Första gången var nog tio år sedan. Vi har tittat på hur vi ska göra. Det är svårt att bygga från skratch. Så vi har förvärvat en byrå vi har mött genom åren och som är stark på undersökningar och kommunikationsanalyser.
Trivector har fyra anställda varav två är delägare, Susan Lorentzen och Jimmie Hansson, som båda blir partners i Gullers Grupps dotterbolag i Malmö. Annika Sjöberg räknar med att fördubbla personalstyrkan inom kort.
– Det är klart att det är en investering. Men Trivector har bra beläggning och vi har sedan tidigare ramavtal med Malmö och Helsingborg och Region Skåne. Och jag tror det behövs en kritisk massa så att det sätter lite fart.
Det nya dotterbolaget får inledningsvis ingen egen vd. Gullers konsult och seniora partner Ulf Dahlqvist får i uppdrag att köra i gång den nya byrån.
Byråmarknaden i Malmö har varit rätt turbulent de senaste åren. Senast stängde Grayling sitt Malmö-kontor. Å andra sidan har Prime öppnat kontor i Malmö. Så vilken är Gullers konkurrent?
– Det är väl främst vännerna på Aspekta som är en tydlig konkurrent, men det är klart att det finns fler. Men jag är säker på att det finns plats för oss alla.
Utvalda kategorier

Rolf van den Brink
DO JOBB
Dagens opinion söker praktikant inom marknadsföring och media
om oss Dagens Opinion riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning, kommunikation och samhällsförändring. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår...