Greenpeace sätter press på ett flertal storföretag med affärer i Brasilien som ett sätt att agera mot miljöförstörelsen i Amazonas.
Greenpeace har gått ut med en global kampanj som uppmanar de största internationella snabbmatskedjorna Burger King, McDonalds och KFC att vägra köpa varor som kan kopplas till miljöförstörelse i Brasilien.
Greenpeace pekar ut globala snabbmatsföretag som McDonalds, Burger King och KFC som ”stora användare” av nötkött och soja, som driver på skogsskövlingen i Amazonas. Greenpeace berättar vidare att företag som Nordea, Storebrand och KLP-pension ska börjat se över sina investeringar i Brasilien.
Greenpeace berättar också att VF Corporation, som äger av Timberland och The North Face, ska ha slutat köpa in brasilianskt läder.
Utvalda kategorier
Rolf van den Brink
DO JOBB
Inga lediga jobbannonser.
