• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

15 Jun 2020

Greenpeace om Preem-domen: Nu är det upp till regeringen

Mark-och miljööverdomstolen har beviljat Preems ansökan om att bygga ut sitt oljeraffinaderi i Lysekil. Det innebär i praktiken att regeringen tar över beslutet om hur det blir med utbyggnaden. Och då anser Greenpeace att valet är enkelt.

Mark-och miljööverdomstolen har beviljat Preems ansökan om att bygga ut sitt oljeraffinaderi i Lysekil. Det innebär i praktiken att regeringen tar över beslutet om hur det blir med utbyggnaden. Och då anser Greenpeace att valet är enkelt.

”Vi har en klimatlag, ett klimatpolitiskt ramverk, klimatpolitiska rådet och nu även ett klimatkollegium som ska styra och vägleda alla regeringens beslut. Det finns en stark opinion i frågan, människor är djupt oroade över klimatkrisen. Det vore helt orimligt att regeringen då skulle tillåta en expansion av ett oljeraffinaderi”, kommenterar Isadora Wronski, chef för Greenpeace i Sverige.

Rolf van den Brink

Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.

rolf@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

opinionsbildning

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2025-05-12, 07:40

M och Hyresgästföreningen samkampanjer mot Exergi och Heidelberg

Moderaterna och Hyresgästföreningen gör gemensam sak i en kampanj riktad mot energibolaget Exegeri och cementtillverkaren Heidelberg.

infrastrukturkampanjopinionsbildningpolitik
2025-05-08, 07:23

Insynskommittén: Så ska lobbyregistret fungera

Insynskommittén har just presenterat sitt förlag på lobbyregister, ett förslag som Moderaterna och Kristdemokraterna har reserverat sig mot.

Branschopinionsbildningpolitikpr
2025-05-06, 15:37

IOGT-NTO gör tummen upp för lobbyregister

Nykterhetsorganisationen IOGT-NTO är tidigt ute och gör tummen upp med en brasklapp för det lobbyregister som inynskommittén förväntas presentera på torsdag.

lobbyingopinionsbildningpolitikpr
2025-04-16, 23:59

S sätter press på lobbyisternas – och Svenskt Näringslivs opinionsbildning

Inför partikongressen 28 maj – 1 juni 2025 tydliggör Socialdemokraternas sin syn på lobbyregister och branschförbundet Svenskt Näringslivs finansiering av sin opinionsbildning.

lobbyingopinionsbildningpolitik
2025-04-14, 17:10

Tar över efter Anna-Karin hatt på LRF

När beskedet kom att Anna-Karin Hatt är valberedningens förslag till nu partiledare för Centerpartiet klev hon av direkt som vd för LRF.

arbetarrörelseropinionsbildning
2025-04-14, 13:41

Klimatpolitiska rådet kritiserar Livsmedelsstrategin 2.0

Klimatpolitiska rådet vill se en uppdaterad strategi.

opinionsbildningpolitik
2025-04-07, 13:03

Almega rasar över vinstutredning

Regeringens utredning ”Skärpta villkor för friskolesektorn”, landade inte väl hos tjänsteföretagens organisation Almega. Organisationen rasade mot utredningen ett par timma innan den presenterades.

opinionsbildningutbildning & forskning
2025-03-21, 14:19

Installatörsföretagen: Rot-avdraget räddar jobb

Regeringen höjer rot-avdraget. Installatörsföretagen kallar det en stor framgång.

opinionsbildningpolitik
2025-03-20, 13:44

Klimatpolitiska rådets rapport: reaktionerna

Reaktionerna på Klimatpolitiska rådets årliga rapport väller in.

opinionsbildning
2025-03-14, 14:19

Svenskt Näringsliv: LOs siffror är förvirrande och missvisande

Svenskt Näringslivs chefsekonom kritiserar LOs rapport om arbetstiden i Sverige.

opinionsbildning
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2025-04-02, 09:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”

2025-03-16, 12:55

”Northvolt visar vägen för nya påverkansmetoder – och böcker”

2025-02-12, 11:34

”M och SD-ledamöterna vapenrasar – men av olika anledningar”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Ebba Östlin – från Botkyrka till byrå
  • Veckans Brief: Kombyrå vinner miljardupphandling –…
  • Tre petar två tungviktare
  • Valet av M-ordförande i Stockholm – det står på spel
  • Riksbankens kommunikation hamnar hos it-bolag

Minst läst

  • Han gör JKL och MSL starkare på varumärke
  • Stefan Löfven (s) och Annie Lööf (c) håller pre…
  • Vänsterpartiet gör pressmeddelande av sorg för …
  • ”Dagens snackis kommer från Söder och inte Alme…
  • S föreslår en ”växa- växlareform”

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram