Just nu presenterar det rödgrönrosa styret i Göteborg sin budget. Med under presskonferensen är kommunstyrelsens ordförande Anneli Hulthén (s), Daniel Bernmar (v) och Ulf Kamne (mp). Men även Stina Svensson från Feministiskt initiativ, som presenterar de jämställdhetsrelaterade budgetposterna.
En nyhet är att Göteborgs stad härmed inför en obligatorisk jämställdhetsberäkning av kommunens investeringar. 68 miljoner kronor går till en satsning för jämställda löner och 6 miljoner kronor går till kvinnojourernas arbete för att motverka mäns våld mot kvinnor.
Det är ännu oklart i vilken utsträckning budgeten kommer gå igenom då Socialdemokraterna, Miljöpartiet, Vänsterpartiet och Feministiskt initiativ samlar totalt 40 av 81 mandat i fullmäktige.
Utvalda kategorier
Rolf van den Brink
DO JOBB
Inga lediga jobbannonser.

