• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

10 Sep 2013

Frivärlds chef vill bli riksdagsledamot

– Jag är ju moderat sedan gammalt och aktiv i landstingspolitiken. Jag tycker att det är roligt att vara politiker och tror att jag skulle vara en bra företrädare för mitt län, säger han om sitt beslut att ställa upp i provvalet.   Stefan Olsson är sedan drygt 1,5 år chef för Stiftelsen Fritt Näringslivs tankesmedja Frivärld, som jobbar med att främja den utrikespolitiska debatten.

– Jag är ju moderat sedan gammalt och aktiv i landstingspolitiken. Jag tycker att det är roligt att vara politiker och tror att jag skulle vara en bra företrädare för mitt län, säger han om sitt beslut att ställa upp i provvalet.
 
Stefan Olsson är sedan drygt 1,5 år chef för Stiftelsen Fritt Näringslivs tankesmedja Frivärld, som jobbar med att främja den utrikespolitiska debatten. Dessförinnan jobbade han som säkerhetspolitisk analytiker på Totalförsvarets forskningsinstitut, FOI.
 
Han är också ordförande för den moderata landstingsgruppen och ledamot i landstingsfullmäktige i Uppsala. Nu planerar han att ta sig till riksdagen.
 
I lördags meddelade Stefan Olsson att han ställer upp Moderaterna i Uppsala läns provval till riksdagen.
Inför provvalet presenterar han också sina tre viktigaste frågor:
 
* Höjd kvalitet i skolorna.
* En ny integrationspolitik.
* En ny försvarspolitik.
 
– Alla frågor är viktiga, särskilt den om ekonomin och jobben. Men man måste lyfta någr särskilda och då har jag tagit upp försvarsfrågan som den viktigaste för mig. Det handlar om att återställa förtroendet för Sveriges säkerhetspolitik och för Moderaterna i försvarsfrågan, för det är väldigt skadat, säger Stefan Olsson.
 
Provvalet kommer att pågå i några veckor. Därefter kommer en nomineringskommitté i länet att sätta samman en lista utifrån resultatet som sedan antas av en länsförbundsstämma.
 
Om Stefan Olsson lyckas komma in i riksdagen nästa år innebär det att han lämnar sitt uppdrag på Frivärld.
 
Hur hjälper dina erfarenheter från tankesmedjan dig som riksdagsledamot?
– Det ger ju mig ett väldigt bra kontaktnätverk när det gäller människor som jobbar med försvars- och säkerhetspolitik i Sverige, framförallt en bra kontakt med en tankesmedja som kontinuerligt bevakar utrikespolitiken.
 
Kommer du att kampanja?
– Ja, men man ska inte tänka i termer av en amerikansk primärvalskampanj. Utan de flesta här känner varandra. Man presenterar sig snarare och berättar att man ställer upp. Sedan presenterar man vilka idéer man har.

Ardalan

ardalan@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

politik

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-05-11, 06:14

STUDIE: Väljarna straffar partier hårdare än de belönar

Väljare straffare undermåliga prestationer hårdare än de belönar goda. Information är avgörande för att bygga förtroende. Det visar en studie från Göteborgs Universitet.

politikUndersökning & Analys
2026-05-06, 21:26

Moderaterna tar Friedrich Merz (cdu) till Sverige

Tysklands förbundskansler Friedrich Merz kommer till Sverige inbjuden av Moderaterna.

politik
2026-04-27, 06:56

Måndag och pressträffs-rejs

UPPDATERAD. Veckans inleds med inte mindre än sex pressträffar anordnade av regeringen och oppositionsledande Socialdemokraterna.

medierpolitik
2026-04-23, 14:03

FÖRSTA MAJ: Både S- och V-ledaren talar i Stockholm

Den politiska temperaturen i Stockholm ökar under första maj då både Socialdemokraternas och Vänsterpartiets partiledare håller tal i huvudstaden.

politik
2026-04-19, 12:35

L-politiker tar strid efter att ha blivit ”hånad” av ”klimataktivister ” hos Naturskyddsföreningen

Under ett panelsamtal på ett seminarium om restaurering av naturen, avbröts ledamöter från Liberalerna och Moderaterna av publiken. Elin Nilsson, L-ledamot tycker att klimatrörelsen har blivit alltmer ”vänsteraktivistisk” och bävar inför kommande panelsamtal. Karin Lexén, generalsekreterare för Naturskyddsföreningen, som ordnade panelsamtalet, har en annan syn på saken.

klimatpolitik
2026-04-17, 11:33

Här är KDs valslogan

Kristdemokraterna släpper den slogan partiet ska gå till val på.

politikval 2026
2026-04-16, 23:15

S människo-kampanjar i Stockholm

Socialdemokraterna i Stockholm vill i sin första kampanj i valrörelsen ”mänskliggöra valets välfärdskonflikt” och sätta begreppet ”tid” mot nedskärningar.

politikval 2026
2026-04-16, 10:33

Miljöpartiets ”vinnar”-reklam

UPPDATERAD. Ordet ”vinner” är centralt i valreklamen för Miljöpartiet.

politikval 2026
2026-04-15, 10:48

Här är Vänsterpartiets valreklam

Vänsterpartiet har med hjälp av sin byrå Valtech Radon tagit fram en kommunikationsplattform för valrörelsen 2026.

politikval 2026
2026-04-13, 07:05

OPINIONBILDARNA OM VÅRBUDGETEN: ”Kortsiktig”, ”Valtaktik” ”För lite”

UPPDATERAS. VÅRBUDGETEN 2026. Här presenterar Dagens Opinion i inkommande ordning kommentarer till vårbudgeten 2026 från landets tyngsta opinionsbildande organisationer. Först ut denna gång var Företagarna.

politik
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Göran Thorstenson (fållökna): Aftonbladets reporter…
  • Stockholm stad in i Järvaveckan – Turbulens på Timbro
  • Redgert växer till 60 med ny kvintett
  • INFOSTAT: De byter block till oppositionen
  • Svenska Kraftnät hittar komdirektör i Linköping

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram