Kampanjen Liberal framgång 2014 lanserades hösten 2011 under Folkpartiets landsmöte i Karlstad med syftet att samla in pengar till valkampanjen 2014. Partiet uppmanar både medlemmar och icke-medlemmar att skänka pengar till partiet och därmed ”göra en insats för liberal framgång 2014”.
– Vi behöver förstärka valkassan helt enkelt. Vi tillhör inte de största partierna med störst kassa eller har andra sponsorer, då får vi lita på att enskilda personer kan hjälpa, säger Folkpartiets förste vice ordförande Helene Odenjung.
Hon leder kampanjarbetet tillsammans med partisekreterare Nina Larsson, integrationsminister och andre vice ordförande Erik Ullenhag samt före detta riksdagsledamoten Olle Wästberg. Hon berättar att partiet tidigare bedrivit insamlingar, men att de inte ”raggat” lika tydligt.
Pengarna från insamlingen ska gå till valbudgeten för att användas till exempelvis reklam, material och kampanjombudsmän under valrörelsen nästa år.
– Sådant är dyrt och blir bara dyrare och dyrare, framförallt om man vill använda eter- och tv-medier mer, säger hon.
Hittills har partiet samlat in nästan två miljoner kronor genom kampanjen, berättar Helene Odenjung vidare.
– Men det är inga större belopp från enstaka personer, utan snarare små belopp från många.
Kommer ni att redovisa bidragsgivarna?
– Vi har haft en tackannons för de månadsgivare som vill framträda i vår veckotidning, som går ut till alla medlemmar.
Hur får ni ut kampanjen bland era medlemmar?
– Delvis genom vår medlemstidning och när vi har lite större evenemang som nu i helgen. Vi har också annonserat lite och skickat ut brev till medlemmar. Vi kommer förmodligen också lägga upp något på Facebook.
Utvalda kategorier
Rolf van den Brink
DO JOBB
Inga lediga jobbannonser.

