Det första av VRs omskrudade gröna tåg till Göteborg ska gå från Stockholm klockan 14.13. VRs kommunikationschef Kia Haring är på plats för vad företaget kallar ”Green day”.
– Vi har en del festligheter, gröna mattor och musik och välkomnar passagerna till den nya gröna linjen. Vi har samma tjabang i Göteborg, berättar hon.
VR bjuder bland annat på fika på Stockholms Central. Men det blir mer kampanj än så. Byrån Grow har anlitats för att sy ihop en heltäckande kampanj med Scream som mediebyrå och Greenhill Relations som pr-byrå.
– Vi gör en flerkanals kampanj, vi kör digitalt, i tv, sociala medier, utomhus och print för att öka kännedomen för VR som den nya operatören för Stockholm och Göteborg, berättar Kia Haring.
mer om VRs marknadsföring och opinionsbildning i veckans kommande utgåva av Veckans Brief
Utvalda kategorier
Rolf van den Brink
DO JOBB
Inga lediga jobbannonser.
