• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

22 Jun 2026

Hundstallet kopplar pr-grepp om Visby

Hundstallet tar till hundkoppel för att föra ut sitt budskap under Almedalsveckan.  

Hundstallet har i en kampanj utvecklad av pr-byrån Story, placerat ut tomma hundkoppel i Visby under Almedalsveckan. Tanken är att visualisera hundar som inte längre finns kvar efter att deras ägare inte har mäktat med kostnader för veterinärer.
Till kampanjen hör även undersökning genomförd av Kantar som visar att 43 procent av hundägarna ”har begränsad ekonomisk motståndskraft vid en oväntad veterinärkostnad”.

”För många är hunden en självklar familjemedlem. Samtidigt ser vi att allt fler hundägare oroar sig för om de skulle ha råd att hantera en större veterinärkostnad. Vi vill synliggöra konsekvenserna när ekonomin, snarare än vårdbehovet”, kommenterar Johnny Kroneld, kommunikations-och unsamlingschef på Hundstallet.

Rolf van den Brink

Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.

rolf@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

almedalen 2026kampanj

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-06-22, 08:11

De ordnar seminarier på båten till Almedalen

2030-sekretariatet, som driver frågan om fossilfria transporter, är så ivriga inför Almedalsveckan att de har börjar ordna seminarier på färjan till Visby.

almedalen 2026
2026-06-15, 23:54

Ai-verktyg ska vässa Almedalsbesökare

Ett nytt ai-verktyg ska generera en planering för Almedalsveckan men ska också kunna användas av paneldeltagare för att vässa argument och budskap.

almedalen 2026Verktyg och metoder
2026-06-13, 09:34

Företag tog plats i Region Gotlands ideella arena

Region Gotlands projekt Alla röster ska höras var avsett att skapa en arena under Almedalsveckan för ideella organisationer. Men flera företag och en region har nästlat sig in i programmet. Och det har även den omdiskuterade organisationen Extinction Rebellion gjort.

almedalen 2026
2026-06-11, 12:31

Saco kör igång kampanj för långsam politik i brinnande valrörelse

Den fackliga centralorganisationen Saco kör igång en bred kampanj med en bild på en sköldpadda för att få politiker att ta det lugnt under valrörelsen.

kampanj
2026-06-01, 13:29

Armand Duplantis hoppar för Lidl

Den svensk-amerikanska stavhopparstjärnan Armand Duplantis hoppar 5,50 i meter högt för att slå ett slag för den tyska matjätten Lidls produkter.

kampanj
2026-05-18, 12:10

Byrå släpper Almedalsapp

UPPDATERAD. En byrå släpper i dag en app för Almedalsveckan.

almedalen 2026
2026-05-04, 09:18

Muf lastbilskampanjar med gris

UPPDATERAD. Moderaternas ungdomsförbund, Muf, testar en ny reklamkanal i Stockholm, en skåpbil.

kampanjval 2026
2026-04-28, 06:24

Erling Haaland säljer svenska glasögon

Den norska fotbollsstjärnan Erling Haaland börjar marknadsföra ett svenskt glasögonmärke.

CasekampanjKundrörelser
2026-04-07, 21:50

Vänsterpartiet sexkampanjar i Stockholm

Med intima kyssar mellan män och sexscener i en gammal Volvo vill Vänsterpartiet i Stockholm sätta sin ton i valrörelsen.

kampanjpolitikval 2026
2026-04-02, 08:41

Moderaterna påskäggskampanjar

Med en påskäggs-kampanj vill Moderaterna bygga positionen som de flitiga arbetarnas parti.

kampanjval 2026
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Göran Thorstenson (fållökna): Aftonbladets reporter…
  • Geelmuyden Kiese snabbskiftar corp-chef
  • Lisa Röstlund slår tillbaka mot Göran Thorstenson…
  • ”Lobbyregistret kan professionalisera public affairs”
  • Ai-verktyg ska vässa Almedalsbesökare

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram