Johan Jakobsson identifierar två block i talet.
‑ I det första presenterades nyheterna om sänkt a-kassa. Det handlade om jobben och arbetsmarknaden, men jag saknade näringslivet. Den andra halvan var mycket mer retoriskt utvecklad och gav klarhet om regeringsalternativet.
Bakgrunden till talet är att statsminister Fredrik Reinfeldt ett år före valet befinner sig i en svår situation.
‑ Konjunkturen är svag, men utan den akuta krisstämning som inför valet 2010 bidrog till uppslutning kring regeringen. Mycket av vad Alliansen gick till val på 2006 och 2010 är genomfört. Nu behövs nya initiativ, ett nytt projekt inför de kommande fem åren. Ur Fredrik Reinfeldts perspektiv får de nya initiativen gärna bidra till att belysa oklarheterna i vilket regeringsalternativ Socialdemokraterna har.
‑ Regeringen har haft en hög ambition att få jobbpakten på plats. Det var huvudnumret i Almedalen förra året. Det har varit en utestående fråga som måste hanteras. Trots att det inte finns en jobbpakt på plats, går regeringen ut med datum och utfästelser om att leverera.
‑ Han gav ett mycket engagerat intryck, både i faktadelen och den mer retoriskt utvecklade delen.
‑ Att a-kasseavgiften sänks trots att jobbpakten med parterna ännu inte är på plats. De 30 000 nya jobben tack vare bättre introduktion av unga som Fredrik Reinfeldt talade om för ett år sedan i Almedalen har vi inte sett ännu.
‑ Förslag på åtgärder för nya jobb i växande företag.
– Underhållningsvärdet var lågt, men informationsvärdet var högt. Alltså i linje med Almedalspublikens förväntningar.
‑ Statsministern gav ett engagerat intryck och vågade sig på att hålla ett faktaspäckat tal. Han lade stor kraft på att beskriva oklarheterna i oppositionens regeringsalternativ.
‑ Fredrik Reinfeldt lismade inte för publiken och bjöd inte på många applådtillfällen. Men informationsinnehållet var högt.
‑ Det var ett typiskt Reinfeldttal. Detta kommer vi få höra många gånger det närmaste året.
‑ Jag uppskattar politiker som försöker lära sin publik något. Reinfeldt gjorde det och sa ’Jag tar min publik på allvar och ska nu nämna några siffror’. Därefter gav han lyssnarna en redovisning av ungdomsarbetslösheten.
‑ Skillnaden mellan det svenska utbildningssystemet och lärlingsmodeller beskrevs pedagogiskt: ’I Sverige står svarven på skolan. I andra länder står svarven på ett företag’. Och angående oppositionens oklara besked om regeringsfrågan: ’Bör man förbereda sig inför ett maraton?’
Utvalda kategorier
Rolf van den Brink
DO JOBB
Inga lediga jobbannonser.
