• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

01 Jul 2013

Erik Zsiga utmanar Roberta Alenius om högsta lönen

Erik Zsiga, som värvades från Electrolux, har en månadslön på 55 000 kronor. Det kan jämföras med snittet på 43 770 kronor. Han klår dock inte statsminister Fredrik Reinfeldts presschef Roberta Alenius som ligger kvar i toppen med 67 500 kronor per månad.   Roberta Alenius, som jobbat vid Fredrik Reinfeldts sida sedan 2006, har på bara tre år ökat sin lön med över 23 000 kronor eller hela 52 procent.

Erik Zsiga, som värvades från Electrolux, har en månadslön på 55 000 kronor. Det kan jämföras med snittet på 43 770 kronor. Han klår dock inte statsminister Fredrik Reinfeldts presschef Roberta Alenius som ligger kvar i toppen med 67 500 kronor per månad.
 
Roberta Alenius, som jobbat vid Fredrik Reinfeldts sida sedan 2006, har på bara tre år ökat sin lön med över 23 000 kronor eller hela 52 procent. Hennes lönepåslag har dock sedan dess inte nått upp till samma nivå. Jämfört med ifjol steg Roberta Alenius lön med 2,7 procent, vilket är en av de lägsta löneökningarna bland pressekreterarna. De visar en genomgång i Dagens Opinions veckomagasin Veckans Brief.
 
Störst påökt har Anna-Karin Nyman fått. Som pressekreterare åt landsbygdsminister Eskil Erlandsson (c) hade hon ifjol en av de lägsta lönerna, 36 820 kronor. Men efter att ha lämnat landsbygdsdepartementet för jobbet som presschef hos näringslivsminister Annie Lööf (c), ett jobb hon tog över efter Johanna Martin i höstas, växte hennes lönekuvert rejält. I dag tjänar Anna-Karin Nyman 51 500 kronor, vilket är en löneförhöjning med 39,9 procent. Hon hamnar därmed fyra på lönelistan bland pressekreterarna, tätt följd av Johan Ingerö som är socialminister Göran Hägglunds presschef.
 
 

Listor över alla löner bland pressekreterare, stabschefer och statssekreterare presenteras i nästa nummer av Dagens Opinions veckomagasin Veckans Brief.

oskar

rahlenoskar@gmail.com

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

politik

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-03-04, 15:57

Fackförbund, V och SKR rasar mot regeringens skattebroms

Idag har regeringen tagit emot utredningen som föreslår en skattebroms för kommuner och regioner. Sveriges kommuner och regioner (SKR), Facken i välfärden och Vänsterpartiet ryter ifrån.

opinionsbildningpolitik
2026-03-04, 15:06

Klart nu: Lobbyregistret införs under sommaren

Nu har regeringen lämnat över remiss som ska ligga till grund för ett riksdagsbeslut om ett lobbyregister till lagrådet.

lobbyingopinionsbildningpolitik
2026-02-23, 11:00

Så säljer Ebba Busch (kd) in AI-Sverige till Indien

Den 19 februari höll näringsminister Ebba Busch (kd) ett anförande på India AI Impact Summit i New Delhi och passade på att sälja in Sverige.

artificiell intelligenspolitik
2026-02-20, 16:43

Här är regeringens ai-strategi

Idag släppte regeringen en 24 sidor omfattande ai-strategi. Här är de viktigaste delarna.

artificiell intelligenspolitik
2026-02-19, 07:37

LUF: Förstagångsväljarna avgör valet

UNGDOMSFÖRBUNDEN OCH VALET. I en serie artiklar berättar de politiska ungdomsförbunden om vad de tror avgör valet och ger råd till moderpartierna. Sist ur är Anton Holmlund, ordförande LUF

politikval 2026
2026-02-16, 15:02

SSU: Ungdomarna avgör valet

UNGDOMSFÖRBUNDEN OCH VALET. I en serie artiklar berättar de politiska ungdomsförbunden om vad de tror avgör valet och ger råd till moderpartierna. Femma ut är SSUs förbundssekreterare Lotta Wiechel.

politikval 2026
2026-02-16, 07:55

Företagarna vill få fram politik för ägarskiften

Intresseorganisationen Företagarna driver på för ett nytt politikområde: reformer som ska underlätta ägarbyten i företag.

opinionsbildningpolitik
2026-02-16, 07:43

V och MP håller gemensam pressträff

Miljöpartiet och Vänsterpartiet håller gemensam pressträff.

politik
2026-02-13, 10:56

Politisk strid om reformutrymmet för nästa mandatperiod

Det blåser upp en politisk strid om reformutrymmet för nästa mandatperiod.

politik
2026-02-13, 09:25

S presenterar plan på att stoppa vinster i skolan

Socialdemokraterna vill ta bort vinsterna ur skolan under nästa mandatperiod i två steg.

politik
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”

2025-03-16, 13:55

”Northvolt visar vägen för nya påverkansmetoder – och böcker”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Scouterna: Moderaterna använder vårt varumärke utan…
  • Sex ska stärka Nords pr-erbjudande
  • The Labyrinth värvar chef från Geelmyuden Kiese
  • Veckans Brief 7: Pr-slaget om fregatterna * 16…
  • Moderaterna släpper ai-valfilm

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram