• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

17 Jan 2012

Erik Almqvist ersätter Johnny Skalin (sd): Anders Borg är oansvarig

Partiet har efter en utvärdering i gruppledningen kommit fram till att det kan göras en del förändringar i partigruppen, berättar Sverigedemokraternas presschef Martin Kinnunen. – Man kan spetsa gruppen på olika sätt, och få in kompetens på några områden där man kanske brustit tidigare, säger han.   Ny ekonomisk-politisk talesperson och ordinarie ledamot i finansutskottet blir alltså Erik Almqvist.

Partiet har efter en utvärdering i gruppledningen kommit fram till att det kan göras en del förändringar i partigruppen, berättar Sverigedemokraternas presschef Martin Kinnunen.
– Man kan spetsa gruppen på olika sätt, och få in kompetens på några områden där man kanske brustit tidigare, säger han.
 
Ny ekonomisk-politisk talesperson och ordinarie ledamot i finansutskottet blir alltså Erik Almqvist. Han efterträder Johnny Skalin, som blir ledamot i eu-nämnden, samt förste ersättare i finansutskottet.
 
En anledning till bytet är enligt Martin Kinnunen att Erik Almqvist besitter en god kommunikativ förmåga, som kommer bli viktigt i debatter.
– Min uppgift är framförallt att kommunicera den ekonomiska politiken som Sverigedemokraterna har. Vi är ett tredje alternativ i svensk politik, och det återspeglas i vår ekonomiska politik, där vi vill satsa på välfärd utan att för den skull komma med en vänsterpolitik med höjda skatter, säger Erik Almqvist.
 
Anders Borg har stort förtroende bland väljarna. Hur ska du möta honom?
– Det handlar mycket om att ifrågasätta regeringens nuvarande ekonomiska politik. Vi har ett konjunkturellt läge, i inte bara Sverige utan västvärlden, där vi står inför stora risker. Att i det läget sänka restaurangmomsen för en oerhörd kostnad, det är en ansvarslös ekonomisk politik. Där har vi en uppgift att peka på det och visa på ett alternativ.
 
Partiet gör också andra förändringar. David Lång blir ny ledamot i socialförsäkringsutskottet. Thoralf Alfsson blir ny ledamot i skatteutskottet, och Margareta Sandstedt blir första ersättare i socialutskottet samt talesperson i ungdomsfrågor.
 
Ardalan Samimi

Ardalan

ardalan@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

politik

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-09-21, 13:47

De får sitta i riksdagen –  hela listan

Efter att rösterna har räknats står de klart vilka som får bänka sig när riksdagen öppnar 28 september 2026. Här är listan i bokstavsordning.

arbetarrörelserpolitik
2026-09-21, 07:45

Urban Ahlin blir pa-konsult

Utrikespolitikern (s) Urban Ahlin äntrar en av Europas tyngsta public affairs-koncerner.

arbetarrörelserpolitikpr
2026-09-17, 18:37

Talmannen sonderar regering – här är körschemat

Talman Andreas Norlén träffar den 18 september alla partiföreträdare utom någon från Moderaterna för att ta fram förslag på ny statsminister.

politikval 2026
2026-09-15, 09:18

”Nu ökar trycket på C”

Nu ökar trycket på Centerpartiet, kommer partiet att gå med på skattehöjningar och slår partiledare Elisabeth Ringqvist rekord i samtal från företagare inför regeringsbildningen? Paulo Silva, grundande partner på New Republic Public Affairs ger här en ögonblicksbild från förhandlingsläget.

politikSpaning
2026-09-12, 11:24

Gasrebell-mamman tar strid mot Carl Oskar Bohlin

I går kom beslut från Arbetsdomstolen om att den inte kommer att pröva fallet med kvinnan som tvingades sluta som Energimyndighetens gasexpert för att hon aktiverade sig i klimatfrågan, bland annat inom Rebellmammorna. Hon anser att myndigheten har varit utsatt för ministerstyre från civilförsvarminister Carl-Oskar Bohlin (m) och att domen är ett hot mot rätten att engagera sig och ytterst mot demokratin.

energipolitik
2026-09-09, 05:51

MP slår medlemsrekord

Med knapp marginal har Miljöpartiet slagit ett över tio år gammalt medlemsrekord.

Affärerpolitik
2026-09-03, 07:16

Moderater vill förstatliga energibolag

Moderaterna i Region Skåne och Kävlinge vill förstatliga kärnkraftsbolag.

energipolitik
2026-08-26, 16:54

Macron till Sverige – signerar ifrågasatt fregattaffär

UPPDATERAD. Statsrådsberedningen bekräftar nu att statsminister Ulf Kristersson (m) tar emot Frankrikes president Emmanuel Macron på måndag. Sannolikt ska de två ledarna signera Sveriges inköp av franska fregatter, en affär som ifrågasätts av expertis som Dagens Opinion har varit i kontakt med.

politik
2026-08-19, 05:45

Så många såg Bonniers partiledardebatt

Bonniertidningarna Dagens Industri och Expressens partiledardebatt under ledning av Ylva Johansson och Viktor Barth-Kron i måndags drog över 700 000 tittare.

medierpolitik
2026-08-17, 06:35

Halverad vinst för Randello (c)

Inför valåret halverades vinsten i Centerpartiets investmentbolag Randello.

Affärerpolitik
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-09-14, 10:29

Valet 2026 – så presterade väljarbarometrarna och storpartierna

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Urban Ahlin blir pa-konsult
  • De får sitta i riksdagen –  hela listan
  • Kommunikationsbyråerna ökar till 11 miljarder kronor
  • Veckans Brief 28: 11 pa-experter om nya regeringen –…
  • The Labyrinth värvar grönt i Tyskland

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram