Socialdemokraterna tappade 1,8 procentenheter till 32,7 procent, en bit under valledare Jan Larssons mål att nå 35 procent som valresultat. Moderaterna tappade 2,3 procentenheter till 22,6. Flankpartierna ökade desto mer. Vänsterpartiet ökade med 1,1 procentenhet till 8,4 och Sverigedemokraterna ökade med 1,2 till 10 procent, enligt Demoskop. De övriga allianspartierna visa små förändringar i väljarstödet. Folkpartiet ligger runt 5 procent och Kristdemokraterna och Centerpartiet ligger runt 3,5 procent. Miljöpartiet ökade mest, 2,9 procentenheter upp till 12,5 procent. Det är den högsta noteringen hos Demoskop sedan januari 2012.
Den största förändringen är dock minskningen att andelen osäkra väljare. Mellan februari och mars går andelen osäkra väljare ner från 21,5 till 14,3 procent i Demoskops mätning.
– Det är klart att det är intressant, samtidigt går vi ner på en mer normal nivå av osäkra väljare, säger Anders Lindholm, vd på Demoskop, och fortsätter:
– Hur de tidigare osäkra har rört sig kan inte sägas med någon precision. En tes har varit att de i stor utsträckning skulle gå till Moderaterna. Att döma av utvecklingen verkar det inte stämma.
Utvalda kategorier
Rolf van den Brink
DO JOBB
Inga lediga jobbannonser.
