– Spontant tycker jag talet var ganska präktigt och tråkigt. Han verkade inte engagerad, säger Daniel Färm.
Han fortsätter:
– Bra tal handlar om att ta folk på en resa. Det här var en pliktskyldig upprepning av regeringens förslag och åstadkommanden kryddad med klassisk liberal ideologi, säger Daniel Färm.
Daniel Färm berättat om några saker han ändå tyckte bra om:
– Han började med jämställdhet och orimliga löneskillnader. Sedan kom ett inlägg om uppluckrad arbetsrätt som tog udden av det.
Liksom Gustav Fridolin (mp) slog även Jan Björklund ett slag för forskningen. Det fick tummen upp av Daniel Färm.
– Det är viktigt att peka på det för svensk konkurrenskraft. Sedan är Jan Björklund onödigt och tröttsamt grälsjuk om skolan. Vi har hört det förut. Men skiljelinjerna mellan blocken är inte längre stor. Det finns förutsättningar och en längtan efter blocköverskridande överenskommelser.
Daniel Färm tyckte att ”nyheterna lyste med sin frånvaro”.
– Det är dåligt. Man behöver ha med sig något, annars blir det skriverier om idétorka och politikens former i stället för dess innehåll. Han tänkte väl att han inte ville bränna av för mycket så här långt inför valet. Men det gav ett oentusiastiskt intryck.
Utvalda kategorier
Rolf van den Brink
DO JOBB
Inga lediga jobbannonser.