• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

05 Jul 2013

DAGENS PARTI: Vänsterpartiet i ytterposition

Vänsterpartiet för en stillsam tillvaro en bra bit ovanför riksdagsspärren, men har ändå problemet att många tänker att en röst på dem är bortkastad. Jonas Sjöstedts invit till miljöpartiet bemöttes med kalla handen, Stefan Löfven och hans analytiker arbetar utifrån bilden att 2010 års maktövertagande förhindrades av att Mona Sahlin tvingades bjuda in Lars Ohly i samarbetet.

Vänsterpartiet för en stillsam tillvaro en bra bit ovanför riksdagsspärren, men har ändå problemet att många tänker att en röst på dem är bortkastad. Jonas Sjöstedts invit till miljöpartiet bemöttes med kalla handen, Stefan Löfven och hans analytiker arbetar utifrån bilden att 2010 års maktövertagande förhindrades av att Mona Sahlin tvingades bjuda in Lars Ohly i samarbetet. Därtill är Almedalens kanske största rosévinssnackis att Folkpartiet är redo att regera med Socialdemokraterna, vilket skulle göra Vänsterpartiet helt överflödigt. Att Jonas Sjöstedt i sin tur stänger dörren till folkpartiet och centern har ingen praktisk betydelse.

Jonas Sjöstedt har en svår balansgång i denna fråga: Han måste visa att vänsterpartiet ingår i ett realistiskt rödgrönt regeringsalternativ, och mycket riktigt börjar han sitt Almedalstal med att slå fast just detta. Men provocerar han fram ett lika tydligt avspisande från socialdemokraterna som miljöpartiet redan gett, måste han istället locka väljare som är missnöjda med att socialdemokraterna föredrar någon form av mittenalternativ.
Om socialdemokraterna och fackförbunden, med Karl-Petter Thorvaldssons LO i spetsen, alltmer finner varann inför valet, blir det svårare för vänsterpartiet att locka till sig missnöjda vänster-socialdemokrater och fackliga. Men vänsterpartiet har ingen annanstans att hitta röster, och lägger därför mycket stort fokus på den fråga där många kan förväntas vara missnöjda med socialdemokraterna: vinster i välfärden.
I detta har vänsterpartiet en riktig vinnarfråga som vållar socialdemokraterna mycket huvudbry och där miljöpartiet har stora bekymmer med hur man ska hantera sitt kongressbeslut.  Samstämmiga mätningar som Sjöstedt kan utantill visar att en klar majoritet vill stoppa vinsterna i vård och skola, och det blir svårt för andra partier att hålla borta frågan i valrörelsen. Men i Almedalen aktar sig Jonas Sjöstedt för att upprepa eller förtydliga sina tidigare ställda nästan-ultimatum om regeringsmakten kopplade till vinstfrågan. ”Vi behöver en regering värd vänsterpartiet” och ”det här kommer att vara vårt viktigaste krav”, tydligare än så blir han inte.
Sjöstedts stora utspel för dagen är att grundlagsskydda gemensamt ägda tillgångar, som statliga bolag, kommunala hyresfastigheter, parker och liknande. Förslaget hämtar sin näring i Albys protester mot utförsäljningen av det kommunala bostadsbolaget, och ger vänsterpartiet en tydlig valvinnarfråga i storstädernas ytterområden. Att det är en kraftig inskränkning av det kommunala självstyret lär betyda att många lokala partigängare är skeptiska mot förslaget, men det går att hantera eftersom denna förändring av grundlagen tar lång tid att genomföra och kräver en majoritet i riksdagen som är mycket långt borta.
Vänsterpartiet är det parti som hittills lyfter klimat och miljö mest under Almedalen. Miljöpartiet lägger sitt krut på skolan, och övriga partier bedömer att den som snackar miljö skickar röster till Gustav Fridolin & Åsa Romson. Om vänsterpartiet lyckas locka miljöröster är det uteslutande rödgröna röster han tar, och med kritiken mot kärnkraften blir kärnkraftsvänlige Stefan Löfven ännu något mindre benägen att ringa Jonas Sjöstedt efter valet. Mycket riktigt gör Socialdemokraterna just på vänsterns dag en uppgörelse med näringslivet om en ny klimatlag.
Jonas Sjöstedt är bäst hittills i Almedalen i år, blott andra gången han talar här. Engagemanget, det retoriska upplägget, tonläget, allt sitter – och många analytikers påståenden om hur enkelt det är att vara vänsterledare är rent nys. Få har en så svår balansgång som Jonas Sjöstedt och Vänsterpartiet.
 
Mattias Goldmann 

oskar

rahlenoskar@gmail.com

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

politik

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-03-13, 15:10

SD presenterar Tidöregeringens politik för nästa mandatperiod

Idag kom besked om att Liberalerna släpper fram Sverigedemokraterna, SD, i en eventuell regeringen efter höstens val. I samband med det släpper SD information om vad som är överenskommet politiskt för nästa Tidöregering. Här är de viktigaste förslagen.

politikval 2026
2026-03-13, 12:25

Simona Mohamsson och Jimmie Åkesson håller pressträff

Liberalernas partiledare Simona Mohamsson och Sverigedemokraternas dito Jimmie Åkesson.

politik
2026-03-12, 13:49

Moderaternas ekonomisk-politiska valstrategi

Moderaterna kommer att skjuta in sig på Socialdemokraternas ekonomiska politik snarare än att de kommer med egna ekonomisk-politiska beslut. Det framgår av den powerpoint som partiledare Ulf Kristersson och vice ordförande Elisabeth Svanteson använde när de presenterade Moderaternas ekonomiska politik inför valet.

politikval 2026
2026-03-12, 09:39

Ulf Kristersson & Elisabeth Svantesson presenterar moderat valpolitik

Moderaternas två absoluta toppkrafter, statsminister och partiledare Ulf Kristersson och förste vice partiordförande och finansminister Elisabeth Svantesson håller pressträff.

politikval 2026
2026-03-10, 11:22

Möjligt med kärnkraft på Gotland och Öland

Får regeringen igenom sin proposition kan det bli möjligt att bygga kärnkraftverk på både Öland och Gotland.

energipolitik
2026-03-04, 15:57

Fackförbund, V och SKR rasar mot regeringens skattebroms

Idag har regeringen tagit emot utredningen som föreslår en skattebroms för kommuner och regioner. Sveriges kommuner och regioner (SKR), Facken i välfärden och Vänsterpartiet ryter ifrån.

opinionsbildningpolitik
2026-03-04, 15:06

Klart nu: Lobbyregistret införs under sommaren

Nu har regeringen lämnat över remiss som ska ligga till grund för ett riksdagsbeslut om ett lobbyregister till lagrådet.

lobbyingopinionsbildningpolitik
2026-02-23, 11:00

Så säljer Ebba Busch (kd) in AI-Sverige till Indien

Den 19 februari höll näringsminister Ebba Busch (kd) ett anförande på India AI Impact Summit i New Delhi och passade på att sälja in Sverige.

artificiell intelligenspolitik
2026-02-20, 16:43

Här är regeringens ai-strategi

Idag släppte regeringen en 24 sidor omfattande ai-strategi. Här är de viktigaste delarna.

artificiell intelligenspolitik
2026-02-19, 07:37

LUF: Förstagångsväljarna avgör valet

UNGDOMSFÖRBUNDEN OCH VALET. I en serie artiklar berättar de politiska ungdomsförbunden om vad de tror avgör valet och ger råd till moderpartierna. Sist ur är Anton Holmlund, ordförande LUF

politikval 2026
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”

2025-03-16, 13:55

”Northvolt visar vägen för nya påverkansmetoder – och böcker”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Kreab värvar grävredaktör
  • Narva-tungviktare byter bo till Bellbird
  • Dagens Industris legendariska chefredaktör avliden
  • IR Nordic: De är bäst på ir i Sverige
  • Veckans Brief 8: Aftonbladets radio – tillståndet…

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram